poniedziałek, 2 stycznia 2012

Podsumowanie roku część 3: o znaczkach, pieniądzach i "Historii na tak"

O doktorach honoris causa postanowiłem jednak napisać innym razem, ponieważ przy tej okazji chciałem wspomnieć o kilku ciekawostkach z przeszłości. W zamian za to dzisiaj mam dla Was chyba dość ciekawą dygresję, ale po kolei:)

Na początek trzeciej części blogowego podsumowania roku 2011 chciałbym napisać kilka słów o tym, jak w ostatnich miesiącach naszą świadomość historyczną i obywatelską Polaków próbował kształtować parlament. Czynił to przy pomocy uchwał z okazji rocznic ważnych (przynajmniej zdaniem zdaniem posłów i senatorów) wydarzeń historycznych oraz ogłaszając nadchodzący rok Rokiem danej postaci z okazji okrągłej rocznicy jej narodzin, zgonu lub ważnego wydarzenia z jej życia. Jak przekonuje poniższe zestawienie, czasami politycy próbują w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie jakiejś historycznej daty nie związanej z konkretną postacią lub zjawiska życia społecznego z ostatnich lat. W tym roku tego typu dokumentów powstało chyba mniej niż w poprzednich latach, jednak wydaje mi się, że to i tak jeden z bardziej szczytnych przejawów aktywności władzy ustawodawczej :P Czasami "wybrańcy narodu" wykazują się w tej materii dużą kreatywnością. Oczywiście, nie w każdym wypadku dana uchwała przekłada się na taką aktywność promocyjną, jakiej doświadczyliśmy w Roku Chopinowskim, ale to już inna kwestia...

2012:
Rok Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego, księdza Piotra Skargi
dla porównania
2011:
Rok Jana Heweliusza, Świętego Maksymiliana, Czesława Miłosza, Marii Skłodowskiej-Curie
2010:
Rok Fryderyka Chopina, Demokracji Lokalnej
2009:
Rok Polskiej Demokracji, Rodzinnej Opieki Zastępczej, Juliusza Słowackiego
2008:
Rok Zbigniewa Herberta, Andrzeja i Olgi Małkowskich, Niepodległości
2007:
Rok Generała Władysława Andersa, Miasta Krakowa, Artura Rubinsteina, 
Karola Szymanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego
2006:
Rok Jerzego Giedroycia, Języka Polskiego, Jana Łaskiego
2004:
Rok Władysława Grabskiego, Witolda Gombrowicza, generała Stefana Roweckiego
2003:
Rok Aleksandra Kamińskiego, Władysława Sikorskiego
2002:
Rok Jana Kiepury, Eugeniusza Kwiatkowskiego
2001:
Rok Ignacego Jana Paderewskiego

okolicznościowe uchwały Sejmu w 2011:
-90. rocznica III Powstania Śląskiego
-25. rocznica tragicznej katastrofy w Czarnobylu
-67. rocznica męczeńskiej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów (zginęli za ukrywanie Żydów)
-100. rocznica śmierci Stanisława Brzozowskiego (twórca "filozofii pracy", krytyk literacki)
-150. rocznica śmierci Karola Józefa Lipińskiego (skrzypek, zwany "polskim Paganinim")
-30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (potępienie decyzji)

okolicznościowe uchwały Senatu w 2011:
-100-lecie Harcerstwa w Polsce
-90. rocznica III Powstania Śląskiego
-30. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” 

uczczenie pamięci uchwałą Sejmu po śmierci (2011): Václav Havel, Jan Kułakowski

O wyemitowanych w tym roku polskich pamiątkowych monetach i banknotach oraz kolekcjonerskich znaczkach pocztowych nie będę się rozpisywał, ponieważ ich zestawienia można znaleźć pod następującymi linkami:
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/plan_emisyjny.html
http://www.poczta-polska.pl/znaczki/pl/emisja.php
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n24-n2439
http://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n26-n2622 (swoją drogą, komentarze internautów pod tymi dwoma ostatnimi newsami są kompletnie niespójne :/)

Aby spocząć obok żony, śpiewaczki Józefiny Reszke, ewangelik Leopold Julian Kronenberg przed śmiercią przeszedł na katolicyzm.

Z propozycji na nadchodzący rok najbardziej cieszy mnie moneta ku czci legendarnego lwowskiego logika Stefana Banacha oraz znaczek upamiętniający jednego z pionierów polskiego przemysłu, ojca mecenasa warszawskiej filharmonii Leopolda Kronenberga. Przyglądając się działaniom Narodowego Banku Polskiego i Poczty Polskiej, mogę wręcz powiedzieć, że mimowolnie stanowią oni sojuszników akcji "Historia na tak", którą prowadzę wraz z kolegami z Instytutu Jagiellońskiego. Zakłada ona propagowanie wątków rodzimej historii, z których możemy być dumni, a nie wiążą się z jej martyrologiczną stroną. W jej ramach organizujemy korespondencyjny konkurs wiedzy dla młodzieży do 25 lat (oczywiście z nagrodami :), którego druga edycja rozpocznie się już niedługo. O naszych kolejnych działaniach będę regularnie informował na blogu. Nowy rok zaczynamy akurat od bardziej przyziemnej, ale niewątpliwie ogromnie ważnej konferencji iTax - Nowy system finansów publicznych dla Polski (Warszawa, 10 stycznia).

Szczególnie podoba mi się idea serii "Polacy na świecie". Niestety nowe "odcinki" nie pojawiają się co roku. Gdyby nie ona, być może o niektórych z tych postaci nigdy bym nie usłyszał... Jak na razie zostały nią objęte następujące osoby:


2011:
Jan Józef Baranowski
(wynalazca, konstruktor licznych maszyn)
Michał Sędziwój (alchemik, lekarz)
Jan Szczepanik (wynalazca - "polski Edison")
Rudolf Weigl (twórca szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu)
2009:
Jan Czochralski (chemik i metaloznawca, odkrywca monokryształów krzemu)
Ludwik Hirszfeld (immunolog, twórca seroantropologii)
Antoni Patek (zegarmistrz, twórcy renomowanej szwajcarskiej firmy)
Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski (kryptolodzy, rozszyfrowali kody "Enigmy")
2004:
Helena Paderewska (działaczka społeczna, żona wielkiego pianisty)
ks. Lucjan Bójnowski (proboszcz polskiej parafii w New Britain w Pensylwanii)
2002:
Jan Czerski (geolog, badacz Syberii)
Bronisław Piłsudski (etnograf, badacz Syberii i Dalekiego Wschodu)
2000:
Bronisław Malinowski (antropolog, etnograf)
Józef Zwierzycki (geolog, badacz Malajów i Nowej Gwinei)
1999:
Ernest Malinowski (budowniczy kolei w Ameryce Płd.)
Rudolf Modrzejewski (budowniczy mostów w USA)

Piękna kolekcja, nieprawdaż?

W 2009 r. anonsowano również podobną serię znaczków pocztowych pn. "Ślady polskie w Europie", ale do tej pory wyszedł w jej ramach chyba tylko jeden walor - z podobizną pioniera rekreacyjnego picia kawy w Europie, uczestnika wiktorii wiedeńskiej Jerzego Franciszka Kulczyckiego.

***

Miał to być ostatni wpis w 2011, a jest pierwszy w 2012, pora więc na małe podsumowanie. To był na pewno dla mnie ciekawy rok, może ciężki, ale dający dużą nadzieję na przyszłość. Nie tylko dlatego, że założyłem bloga (a nawet dwa) i ruszyłem z "Historią na tak", o czym podświadomie marzyłem przez wiele lat. To by też rok pierwszej poważnej, niestażowej pracy, po niej i krótkim okresie bezrobocia, przyszedł czas na drugą. Do tego sporo publikacji, początek pracy nad doktoratem i kilka ciekawych wydarzeń w życiu towarzyskim :) Przydałoby się tylko trochę więcej mobilności zamiast eksploracji wciąż tej samej linii kolejowej, ale chyba ten rok nie przyniesie w tej kwestii większych zmian :/

Czego bym sobie życzył w kontekście tego bloga? Jest czego! Nawet nie tyle, żeby było o czym pisać, bo pomysłów mam mnóstwo i większość powinno Was bardzo pozytywnie zaskoczeń, ale przede wszystkim systematyczności wydawców takich publikatorów, jak Monitor Polski (zarządzenia o nadaniu orderów zawsze zostawia, jak szary koniec), Dzienniki Urzędowe województw, TERYT, czyli Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju, czy wyszukiwarka Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie. No i powodzenia w realizacji ambitnych planów fotograficznej archiwizacji cmentarzy, które niestety w najbliższym czasie pokrzyżuje pogoda :(

Wam również życzę wszelkiej pomyślności! Do przeczytania prawdopodobnie za tydzień!

1 komentarz:

  1. Fajnie, że blog się rozwija i będzie o czym czytać. :) Życzę powodzenia w pracy i życiu towarzyskim. Niech ten rok będzie wspaniały.
    Mam nadzieję, że i dla mnie też będzie ok w tych sferach, bo ostatnio mocno kuleje. :D
    Chociaż niedawno miałam ciekawą propozycję w internecie :)No, ale ponieważ na razie nie myślę o zamążpójściu, więc grzecznie odmówiłam. Ale propozycja była zabawna. ;D

    OdpowiedzUsuń