niedziela, 12 lutego 2012

Podsumowanie roku 2011: Odznaczeni najwyższymi orderami państwowymi

 grób Adama Boryczki na Starych Powązkach

Łatwo nie było (co chyba widać po długości posta), ale w końcu się udało. Przed Wami lista i krótkie informacje odznaczonych najwyższymi polskimi orderami (Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim, Komandorskim z Gwiazdą i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wielkim, Komandorskim z Gwiazdą i Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego) w roku 2011. Jej pojawienie się na blogu opóźniała nie tylko czasochłonność przedsięwzięcia, lecz również oczekiwanie na pojawienie się brakujących danych w "Monitorze Polskim". Niestety było to oczekiwanie daremne i obawiam się, że z bliżej nieznanych mi przyczyn może przedłużyć się nawet do kwietnia. Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę Prezydenta RP oraz zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem reszty kadencji Bronisława Komorowskiego, które powinno ukazać się na blogu na początku marca.

Podobnych zestawień na pewno przygotuję jeszcze kilka, dlatego nie od rzeczy będzie rozpocząć cykl od kilku dość oczywistych, ale koniecznych uwag. Po pierwsze, na dobór odznaczonych zawsze wpływ mają poglądy polityczne ich szafarza, czyli prezydenta. Od zawsze jest to forma podziękowania dla urzędników kancelarii, doradców, członków komitetu honorowego przy sztabie wyborczym, a nawet, jak mówią złośliwi, biznesmenów, którzy zrzucili się mu na obraz nad biurkiem. Najmniej dawało się to odczuć za kadencji Lecha Wałęsy, który dekorował głównie cudzoziemców i sędziwych Polonusów oraz wskrzeszał przywrócony ustawą z 1992 r. Order Orła Białego (to także jej zawdzięczamy publikację stosownych zarządzeń w Monitorze Polskim). Generalnie jednak na podstawie decyzji związanych z orderami można łatwo nakreślić sylwetkę światopoglądową oraz mapę politycznych koneksji danego prezydenta. Stosowny dorobek każdej kadencji traktuję na równych prawach jako obraz danego wycinka czasu, jednak nietrudno zauważyć, że w ogniu codziennej walki politycznej trudno jednoznacznie ocenić dokonania osoby aktywnej publicznie (nawet jeśli nie jest zawodowym politykiem). Poza tym można oczywiście twierdzić, że każde takie środowisko ma jakiś wkład w istnienie III RP (nawet jeśli chciałoby je zastąpić IV :), a może nawet wrócić do PRL), tyle że III RP ma swoje zalety, ale ma też mnóstwo wad, które z każdym rokiem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Może więc o jakichkolwiek "zasługach" musi się tylko z kurtuazyjnego szacunku dla czyjejś siwizny? I tak zresztą można mówić o pewnym postępie, skoro w XVIII wieku order traktowano wręcz jako rutynowo przypinaną ozdobę stroju arystokraty, a pomyłki zdarzały się nawet w przypadku Virtuti Militari, o czym tak pisał Julian Ursyn Niemcewicz:

Patrzajcie przyjacielu,
Kochany mój kumotrze
Wczoraj był łotr na krzyżu,
Dzisiaj krzyż na łotrze.
Dlatego, gdybym sam był prezydentem, wnioskowałbym o nadawanie odznaczeń dopiero po 3 latach od śmierci danej osoby, kiedy możliwe byłoby spojrzenie z dystansu na jej osiągnięcia. Rozwiązanie takie miałoby taką dodatkową zaletę, że po jego zastosowaniu można byłoby oszczędzić na jubilerze i ograniczyć się do wydawania rodzinom dyplomów. Nie jest to na pewno absurdalny pomysł, zważywszy na to, że obecnie nadanie orderu nie wiąże się już z gratyfikacją w postaci dodatku do emerytury.

Po drugie, w wypadku dziedzin, w których o uznaniu dla danej osoby decydują dość nieuchwytne czynniki (czyli przede wszystkim sztuki) często daje o sobie znać zjawisko znane specjalistom od ubezpieczeń jako tontyna, czyli konfitury zgarnia najbardziej długowieczny lub legitymujący się najdłuższym stażem. Dosadnie opisuje to pewna scenka z przedwojennego warszawskiego kabaretu:

„- Czytałem w „Kurierku”, że podobnież jakieś nowe medale mają nadawać do garniturów. (…)
- A co trzeba robić, żeby taki medal dostać?
- Nic, ale długo."
I rzeczywiście, gdybym posługując się opisanymi na wstępie kryteriami stworzył listę osobistości II RP, zabrakłoby na niej np. Bolesława Leśmiana, który był jedynie oficerem Polonia Restituta. Znalazłoby się za to miejsce dla wielu kompletnie anonimowych dla współczesnego Polaka szefów Okręgowych Dyrekcji Poczt i Telegrafów oraz okręgowych delegatur Najwyższej Izby Kontroli Państwa. Podobnie na liście notabli PRL nie byłoby K.I. Gałczyńskiego, a wiele innych sław pojawiłoby się jedynie przy uwzględnieniu Orderu Sztandaru Pracy, który miał stanowić konkurencję dla Restituta. Tym bardziej wydaje mi się, że warto tworzyć takie listy, ponieważ niegodnych znalezienia się na nich odpowiednio oceni historia, zaś innych może ocalić od zapomnienia. Mam tu szczególnie na myśli często przemilczane w mediach dekoracje "zagraniczno-polonijne".

W tym aspekcie działalności B. Komorowskiego można dostrzec rozwinięcie bardziej "pozytywistycznych" wątków polityki orderowej Aleksandra Kwaśniewskiego, czyli nagradzania zasług dla przedsiębiorczości, kultury i nauki (te "niepozytywistyczne" to prosta kontynuacja działań Rady Państwa PRL, o czym jeszcze będzie okazja napisać). We wielu przypadkach nawet pojawiają się te same osoby, co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę, jak wielu udekorował Kwaśniewski oraz pamiętając, że Lech Kaczyński koncentrował się na realizacji tymi środkami swojej wizji polityki historycznej (przy okazji znacznie poszerzając moją wiedzę o dziejach najnowszych), co przekładało się na liczbę dekoracji pośmiertnych. Daje się też zauważyć zmiana pokoleniowa wśród odznaczanych - dominują osoby urodzone w drugiej połowie lat trzydziestych i w czasie II wojny światowej, pojawia się też coraz więcej śladów powojennego wyżu demograficznego. Z tego powodu na pewno z każdym rokiem będzie maleć liczba orderów dla działaczy kombatanckich, chyba że pośmiertnych.

Tworząc mininotki biograficzne starałem się omijać najbardziej oczywiste fakty (w przypadku polityków - karierę parlamentarną, sędziwych uczonych - przejście na emeryturę). Podkreślałem przynależność do polskich akademii naukowych oraz działalność pedagogiczną artystów. Poza ambasadorami dekorowanymi z okazji wizyt ich głów państw najczęściej otrzymują oni ordery wraz z zakończeniem misji. Zastrzegam, że na pewno nie we wszystkich przypadkach uda mi się dopisywać na bieżąco daty śmierci.

grób Antoniego Sanojcy na Powązkach Wojskowych

5 stycznia:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marianna Sankiewicz-Budzyńska (ur. 1921) - profesor elektroniki Politechniki Gdańskiej

12 stycznia:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Krzysztof Marek Kolberger (1950-2011) - aktor, reżyser teatralny (pośmiertnie)

13 stycznia:

Order Orła Białego
Wisława Szymborska (1923-2012) - poetka, krytyk literacki, tłumaczka, eseistka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla (1996)

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Maria (Maja) Komorowska-Tyszkiewicz (ur. 1937) - aktorka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie
Franciszek Pieczka (ur. 1928) - aktor teatralny i filmowy
Andrzej Jan Rottermund (ur. 1941) - historyk sztuki, muzeolog, dyr. Zamku Król. w Warszawie

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Wojciech Fangor (ur. 1922) - malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz
Janusz Gajos (ur. 1939) - aktor, fotograf, profesor PWSFTiT w Łodzi
Agnieszka Holland (ur. 1948) - reżyser teatralna i filmowa, scenarzystka
Krystyna Janda (ur. 1952) - aktorka, literatka, dyrektorka Teatru Polonia 
Włodzimierz Andrzej Nahorny (ur. 1941) - muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku
Anna Władysława Polony (ur. 1939) - aktorka, reżyser
Tomasz Ludwik Stańko (ur. 1942) - trębacz jazzowy
Jerzy Trela (ur. 1942) - aktor, b. rektor PWST w Krakowie
Teresa Gerarda Żylis-Gara (ur. 1930) - śpiewaczka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Anda Rottenberg (ur. 1944) - historyk i krytyk sztuki
Jerzy Skolimowski (ur. 1938) - reżyser filmowy, scenarzysta, aktor, poeta, malarz

14 stycznia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
ks. Aleksander Szełomow - proboszcz parafii prawosławnej w Olsztynie, prawosławny dziekan Marynarki Wojennej

19 stycznia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Władysław Komarnicki (ur. 1945) - prezes zarządu firmy Interbud-West i klubu Stal Gorzów
Wanda Elżbieta Sawkiewicz (ur. 1926) - uwięziona w obozie KL Auschwitz za pomoc więźniom
Antoni Tomera (ur. 1916) - żołnierz ZWZ/AK z Libiąża, pomagał więźniom KL Auschwitz

21 stycznia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Edward Kossoy (1913-2012) - zamieszkały w Szwajcarii prawnik (reprezentant ofiar nazizmu), publicysta
John Sidney McCain (ur. 1936) - senator z Arizony (Partia Republikańska), kandydat na prezydenta USA w 2008

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Bożko Bożkow (ur. 1937) - bułgarski wykładowca i tłumacz literatury polskiej
Dymityr Dymitrow - "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-bułgarskiej współpracy kulturalnej"
Marko Dolżan (ur. 1951) - Słoweniec, prezes zarządu Polfy Łódź
Władysław Ikonomow (ur. 1938) - bułgarski reżyser filmowy
Błagowesta Lingorska-Naczewska - lingwistka, tłumaczka literatury polskiej
Raimo Pullat - estoński historyk, członek zagraniczny PAU

1 lutego

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
ks. prałat Józef Obrębski (1906-2011) - proboszcz w Mejszagole na Litwie

14 lutego

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Gołda Tencer-Szurmiej (ur. 1949) - aktorka, reżyser, piosenkarka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Rakowski - akustyk, b. rektor Akademii Muzycznej w Warszawie, profesor UAM, czł. PAN

17 lutego

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
ks. abp Józef Życiński (1948-2011) - metropolita lubelski (pośmiertnie)

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Tadeusz Kazimierz Kłopotowski (1928-2003) - profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, senator OKP

18 lutego

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
mjr Adam Boryczka (1913-88) - cichociemny, oficer AK na Wileńszczyźnie, kurier WiN
ppłk Andrzej Rzewuski (1895-1946) - dowódca Okręgu Poznań AK i Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”
płk Antoni Sanojca (1899-1990) - zastępca Szefa Sztabu Głównego AK i prezesa WiN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Edward Bzymek-Strzałkowski (1912-80) - oficer ZWZ/AK i WiN w Małopolsce
ppłk Alojzy Kaczmarczyk (1896-1947) - wicewojewoda stanisławowski i nowogródzki, oficer ZWZ/AK i WiN w Małopolsce
Wojciech Lis (1913-48) - dowódca oddziału AK/NSZ/WiN w Puszczy Sandomierskiej
por. Zacheusz Nowowiejski (1915-46) - partyzant ZWZ/AK i partyzantki antykomunistycznej na płn. Mazowszu
płk/gen. bryg. Kazimierz Tumidajski (1897-1947) - dowódca Okręgu Lublin AK
Piotr Woźniak (1912-88) - komendant Okręgu Rzeszów NZW, autor książki "Zapluty karzeł reakcji"

25 lutego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Zbigniew Grzegorz Gluza (ur. 1955) - redaktor naczelny Wydawnictwa KARTA
Henryk Kuźniak (ur. 1936) - kompozytor (m.in. filmowy), muzykolog
Witold Sobociński (ur. 1929) - operator filmowy, profesor PWSFTiT w Łodzi

3 marca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Józef Ślisz (1934-2001) - b. prz. TRK "Solidarności" Rolników Indywidualnych i wicemarszałek senatu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Adamczyk (ur. 1918) - działacz "Solidarności Wiejskiej" w okolicach Ciechanowa

4 marca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
ks. Adam Edward Boniecki (ur. 1934) - redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", b. generał marianów

9 marca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Eleonora Krystyna Harendarska (ur. 1941) - muzykolog, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

10 marca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Maciej Aleksy Dawidowski (1920-43) - bohater małego sabotażu i akcji pod Arsenałem
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Stefan Jabrzemski (ur. 1918) - dziennikarz, żołnierz i historyk Szarych Szeregów

15 marca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Jacek Maria Majchrowski (ur. 1947) - prezydent Krakowa, profesor prawa UJ, b. sędzia Trybunału Stanu i wojewoda krakowski

17 marca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stefan Tadeusz Bratkowski (ur. 1934) - dziennikarz, publicysta, pisarz, honorowy prezes SDP
Zofia Anna Gołubiew (ur. 1942) - historyk sztuki, dyr. Muzeum Nar. w Krakowie

Jacek Antoni Purchla (ur. 1954) - historyk sztuki, ekonomista, dyr. Międzynar. Centrum Kultury w Krakowie

18 marca

Order Orła Białego
Andrzej Witold Wajda (ur. 1926) - reżyser filmowy i teatralny, laureat honorowego Oscara (2000)

25 marca:

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Mária Schmidt - dyr. Muzeum Terroru w Budapeszcie

1 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Wiesław Jan Rozłucki (ur. 1947) - pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych
Jacek Franciszek Socha (ur. 1954) - b. minister skarbu państwa oraz prz. Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

5 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Peter Lindsay Weir (ur. 1944) - australijski reżyser filmowy (autor "Niepokonanych")

7 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Rudolf Pichoja (ur. 1947) - historyk, b. dyr. Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej

14 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Tadeusz Łapiński (ur. 1928) - malarz, grafik, profesor uniwersytetu Maryland

20 kwietnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Julia Hartwig-Międzyrzecka (ur. 1921) - poetka, eseistka, tłumaczka
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Jerzy Oskar Stuhr (ur. 1947) - aktor, reżyser, profesor (b. rektor) PWST w Krakowie
Kazimierz Piotr Zaleski (ur. 1928) - profesor fizyki jądrowej, prezes Pol. Tow. Historyczno-Literackiego w Paryżu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Lucjan Piela (ur. 1943) - profesor chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
adm. James G. Stavridis (ur. 1955) - dowódca wojsk USA i NATO w Europe

22 kwietnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Wacław Szybalski (ur. 1921) - profesor onkologii University of Wisconsin-Madison, biotechnolog i genetyk, czł. PAN

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Magdalena Maria Fikus (ur. 1936) - profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN
Łukasz Andrzej Turski (ur. 1943) - profesor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i UKSW

27 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Marian Woy-Wojciechowski (ur. 1933) -  profesor Akademii Medycznej w Warszawie, prezes Pol. Tow. Lekarskiego, pianista, kompozytor

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Stanisław Błochowiak (ur. 1942) - prezes Pa-Co-Banku w Pabianicach
Jan Górski (ur. 1942) - profesor fizjologii i b. rektor Akademii Medycznej w Białymstoku, czł. PAU
Antonina Urszula Harłozińska-Szmyrka - profesor immunologii klinicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu
Jan Kanty Kulpa - profesor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie (Oddz. w Krakowie), krajowy konsultant ds. diagnostyki laboratoryjnej
Marian Eugeniusz Reinfuss - profesor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie (od lipca 2011 - dyrektor), krajowy konsultant ds. radioterapii onkologicznej
Marian Zembala (ur. 1950) - profesor Akademii Medycznej w Zabrzu, dyr. Śląskiego Centrum Chorób Serca

29 kwietnia

Order Orła Białego
Zbigniew Leon Radwański (ur. 1924) - profesor prawa cywilnego, b. rektor UAM, wiceprezes PAN i prz. Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
JKM Królowa Szwecji Sylwia (ur. 1943) - królowa Szwecji

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
Carl Bildt (ur. 1949) - min. spraw zagranicznych i b. premier Szwecji
Catharina Elmsäter-Svärd (ur. 1965) - minister infrastruktury Szwecji  
Maud Olofsson (ur. 1955) - minister przedsiębiorczości i energii oraz. b. wicepremier Szwecji

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Kirstine von Blixen-Finecke - pierwsza dama dworu królewskiego
Dag Hartelius (ur. 1955) - b. ambasador Szwecji w Polsce
gen. mjr Hakan Pettersson - szef gabinetu wojskowego króla Szwecji
Lars Hjalmar Wide - pierwszy marszałek dworu szwedzkiego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Mikael Benthe minister pełnomocny w ambasadzie Szwecji
Anders Hagelberg urzędnik MSZ Szwecji (dyr. Departamentu Spraw Europejskich?)
Karin Höglund szef kancelarii MSZ Szwecji
Anders Jörle rzecznik prasowy MSZ Szwecji
Hakan Lind rzecznik prasowy min. przedsiębiorczości i energii Szwecji
Björn Lyrvall (ur. 1960) dyrektor generalny MSZ Szwecji ds. politycznych
płk Thomas Nilsson adiutant króla Szwecji
Anders Nyström wicedyr. Departamentu Prawa Międzynar. MSZ
Christina von Schwerin dama dworu szwedzkiego
Bertil Terner rzecznik prasowy szwedzkiej rodziny królewskiej

30 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Witold Szwarc (ur. 1920) - profesor kryminalistyki UAM

5 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Jan Sokołowski (ur. 1941) - działacz "Solidarności" na Lubelszczyźnie (PZL Świdnik)

Krzyż Komandorski Krzyża Wojskowego
gen. bryg. Andrzej Marek Reudowicz (ur. 1961) - dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie

6 maja

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Waldemar Romuald Baszanowski (1935-2011) - sztangista, dwukrotny mistrz olimpijski, działacz sportowy (pośmiertnie)

9 maja

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Ewa Anna Łętowska (ur. 1940) - profesor Instytutu Nauk Prawnych PAN, czł. PAU i PAN, b. rzecznik Praw Obywatelskich, sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Rafał Grzegorz Skąpski (ur. 1951) - prezes Pol. Tow. Wydawców Książek, b. wiceminister kultury
Maria Wodzicka (1901-68) - delegatka PCK w Wellington
Kazimierz Antoni Wodzicki (1900-87) - konsul generalny w Wellington, biolog

25 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Roman Michał Andrzejewski (ur. 1930) - profesor ekologii KUL

16 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marek Aleksander Biały (ur. 1949) - b. wicewojewoda siedlecki, działacz "Solidarności"

25 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Misiak - dyr. Kampinoskiego Parku Narodowego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
adm. Eric Thor Olson (ur. 1952) - szef Operacji Specjalnych armii USA

26 maja

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Krzysztof Jan Kozłowski (ur. 1931) - dziennikarz, filozof, b. minister spraw wewnętrznych i szef Urzędu Ochrony Państwa

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jacek Włodzimierz Ambroziak (ur. 1941) - prawnik, b. minister-szef Urzędu Rady Ministrów i wicemin. skarbu państwa
Halina Bortnowska-Dąbrowska (ur. 1931) - filozof, teolog, prz. Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Jędrzej Jan de Pelikan Krupiński - dyrektor Instytutu Zootechniki w Krakowie
Izabela Maria Dzieduszycka (ur. 1928) - ekonomistka, prezes Przymierza Rodzin
Alfred Andrzej Janowski (ur. 1935) - prz. Rady Nadzorczej Fundacji Edukacja dla Demokracji, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej
Irena Maria Kornatowska (ur. 1927) - psychiatra, prezes zarządu Fundacji Dzieci Niczyje
Marian Waldemar Kuczyński (ur. 1939) - ekonomista, dziennikarz, b. minister przekształceń własnościowych
Janusz Antoni Lewandowski (ur. 1951) - ekonomista, b. minister przekształceń własnościowych, komisarz w Komisji Europejskiej
Janina Maria Ochojska-Okońska (ur. 1955) - astronom, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej
Janusz Adam Onyszkiewicz (ur. 1937) - były minister obrony narodowej i wiceprzew. Parlamentu Europejskiego, matematyk, alpinista, speleolog
Jerzy Zbigniew Owsiak (ur. 1953) - dziennikarz, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Gertruda Przybylska (ur. 1923) - działaczka "Solidarności" w toruńskiej Elanie
Anna Rajner - czł. zarządu Fundacji Synapsis, b. radna warszawskich dzielnic
Marian Władysław Różycki (ur. 1938) - prz. Rady Naukowej Instytutu Zootechniki w Krakowie, czł. PAN
Maria Teresa Sielicka-Gracka (ur. 1937) - prezes oddziału warsz. Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, b. posłanka
Zbigniew Tadeusz Wierzbicki (ur. 1919) - b. profesor socjologii UMK, działacz Tow. Wolnej Wszechnicy Polskiej

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Ronald Asmus (1957-2011) - b. zastępca podsekretarzu stanu USA (pośmiertnie)

30 maja

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Antoni Stawikowski (ur. 1933) - profesor Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika PAN, prz. "Solidarności" w Toruniu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wiktor Osiatyński - profesor prawa konstytucyjnego, socjolog

1 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Więcek - prezes Energoinstalu w Katowicach

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Kęstutis Lapinskas (ur. 1937) - prezes Sądu Konstytucyjnego Litwy

4 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marek Jan Siemek (1942-2011) - profesor filozofii UW (pośmiertnie)

10 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Byrt (ur. 1949) - b. wicemin. spraw zagranicznych i ambasador w Niemczech

15 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Ludwig Mehlhorn (1950-2011) - niemiecki dysydent, współpracował z polskim podziemiem (pośmiertnie)

16 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Samuel Marek (Milo) Anstadt (1920-2011) - pisarz i publicysta holenderski ur. we Lwowie
ppłk Stanisław Berkieta (ur. 1919) - weteran walk o Monte Cassino, zam. w Wlk. Brytanii
Bo Lennarth Bladholm (ur. 1942) - prz. Rady Miejskiej w Sztokholmie
Kazimierz Braun (ur. 1936) - aktor i reżyser teatralny, profesor teatrologii, literat, zam. w USA
Franciszek Kornicki (ur. 1916) - dowódca 317 Wileńskiego Dywizjonu Myśliwskiego
Ałła Kuźmińska - filolog, prezes Związku Polaków w Armenii "Polonia"
Anders Ryberg - b. dyr. Biblioteki Noblowskiej

28 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Stefan Konstanty Kozłowski (ur. 1955) - działacz "Solidarności" na Pomorzu Zachodnim
Anatol Lawina (1940-2006) - działacz opozycji demokratycznej, urzędnik NIK i Kancelarii Sejmu

29 czerwca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
sł. B. ks. Władysław Bukowiński (1904-74) - duszpasterz w Azji Środkowej, więzień Gułagu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Jan Pawlik - b. przew. Rady Miejskiej Sanoka i radny Przemyśla

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP 
Bernard Jean Kouchner (ur. 1939) - współzałożyciel Lekarzy bez Granic, b. min. spraw zagr. i zdrowia Francji
ks. bp Jan Paweł Lenga (ur. 1950) - emerytowany biskup Karagandy

1 lipca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Waltoś (ur. 1932) - profesor prawa karnego UJ, historyk kultury, członek PAU i PAN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Teresa Rabska (ur. 1926) - profesor prawa gospodarczego UAM, współautorka reformy samorządowej

4 lipca

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Kazimierz Gustaw Zemła (ur. 1931) - rzeźbiarz, profesor ASP w Warszawie, członek PAU

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Ferdynand Adam Rymarz (ur. 1940) - b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego i prz. Państwowej Komisji Wyborczej
Andrzej Zoll (ur. 1942) - b. prz. PKW, prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor prawa karnego UJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jan Zbysław Kacprzak (ur. 1941) - b. sędzia NSA
Tadeusz Żyznowski - b. sędzia Sądu Najwyższego

15 lipca

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
Hans Henning Hahn (ur. 1947) - niemiecki historyk, profesor uniwersytetu w Oldenburgu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Barbara Zofia de Ankerburg-Wagner (ur. 1946) - profesor prawa pracy UJ, b. sędzia Sądu Najwyższego
Gerard Wilhelm Bieniek (1941-2011) - b. sędzia Sądu Najwyższego
Bronisław Czech - b. sędzia Sądu Najwyższego
Tadeusz Jan Domińczyk - b. sędzia Sądu Najwyższego
Marek Maria Sokołowski - b. sędzia Sądu Najwyższego
Zbigniew Strus - b. sędzia Sądu Najwyższego
Maria Krystyna Tyszel - b. sędzia Sądu Najwyższego
Andrzej Władysław Wasilewski - b. sędzia Sądu Najwyższego

31 lipca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  
Kazimierz Wojciech Czaplicki (ur. 1945) - szef Krajowego Biura Wyborczego

1 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jarosław Wojciech Józefowicz (ur. 1950) - prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych

2 sierpnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski 
Zbigniew Bujak (ur. 1954) - członek władz pierwszej "Solidarności", b. współprz. Unii Pracy i prezes Głównego Urzędu Ceł

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Józef Pinior (ur. 1955) - b. członek władz dolnośląskiej "Solidarności", były eurodeputowany

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  
gen. broni Zbigniew Władysław Głowienka (ur. 1951) - dowódca Wojsk Lądowych
Leszek Włodzimierz Janowski (ur. 1936) - prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Stefan Stanisław Jurczak (ur. 1938) - b. przewodn. małopolskiej "Solidarności", b. senator
Jacek Aleksander Merkel (ur. 1954) - b. członek władz "Solidarności", przedsiębiorca, b. minister w Kancelarii Prezydenta 
Janusz Władysław Pałubicki (ur. 1948) - b. przewodn. wielkopolskiej "Solidarności" i minister-
koordynator służb specjalnych 
Grażyna Ewa Staniszewska (ur. 1949) - b. członkini władz "Solidarności", parlamentarzystka 
Stanisław Żytkowski (ur. 1948) - działacz "Solidarności" w Gorzowie Wlkp., b. senator i radny Gorzowa Wlkp.

Krzyż Komandorski Krzyża Wojskowego
gen. dyw. Bogusław Pacek (ur. 1954) - radca Ministra Obrony Narodowej

5 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Tomasz Chlebowski (ur. 1954) - działacz opozycji demokratycznej, astronom, menedżer (Optimus, NASK)
Witold Jan Łuczywo (ur. 1946) - działacz opozycji demokratycznej, inżynier

16 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Wojciech Marian Młynarski (ur. 1941) - poeta, satyryk, reżyser, tłumacz, autor tekstów piosenek
Jerzy Marian Zimowski (1941-2007) - działacz "Solidarności" w Szczecinie, b. wiceminister spraw wewn.

17 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  
Stanisław Józef Żak (ur. 1932) - profesor literaturoznawstwa Akademii Świętokrzyskiej, b. senator i prezes KIK w Kielcach

18 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wojciech Zygmunt Pszoniak (ur. 1942) - aktor teatralny i filmowy
Krzysztof Wiesław Rau (ur. 1937) - artysta teatru lalkowego, dramaturg, wykładowca PWST w Warszawie
Anna Seniuk-Małecka (ur. 1942) - aktorka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie
Lech Stefan Śliwonik (ur. 1939) - teatrolog, b. rektor Akademii Teatralnej w Warszawie

25 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Janusz Józef Lorenz (ur. 1942) - b. wojewoda olsztyński i senator
Andrzej Józef Sassyn (ur. 1933) - b. radny i prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna
Janusz Andrzej Tylman (ur. 1947) - profesor postępowania karnego Uniwersytetu Łódzkiego

31 sierpnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Helene Carrere d’Encausse (ur. 1929) - historyk Rosji, stały sekretarz Akademii Francuskiej

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Yann Gaillard (ur. 1936) - francuski senator z regionu Aube
Jean-Pierre Jouyet (ur. 1954) - b. sekretarz stanu ds. europejskich w rządzie Francji
Tadeusz Bronisław Massalski (ur. 1926) - profesor fizyki metali Carnegie-Mellon University, czł. PAN
Richard Prasquier (ur. 1945) - prz. Francuskiej Rady Żydów, ur. w Gdańsku
Jean-Claude Trichet (ur. 1942) - prezes Banque de France i Europejskiego Banku Centralnego

2 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Bogusław Wacław Staniszewski - b. prezes polskiej sekcji Amnesty International

7 września

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Robert G. Faris - prezes Polsko - Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczści

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Piotr Jan Chełkowski - profesor filologii perskiej New York University 
Krzysztof Matyjaszewski (ur. 1950) - profesor chemii Carnegie-Mellon University, czł. PAN
John Micgiel - profesor spraw wschodnich Columbia University
Stanisław Wiktor - profesor socjologii z Nowego Jorku, ekspert Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Stefan Glonek (ur. 1948) - prezes Łódzkiego Związku Hodowców Bydła

8 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Janusz Sobieraj (ur. 1955) - prezes Korporacji RADEX S.A.

15 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Jerzy Andrzej Jedlicki (ur. 1930) - historyk idei, profesor Instytutu Historii PAN, prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita
Aleksander Smolar (ur. 1940) - politolog, publicysta, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego
Eugeniusz Smolar (ur. 1945) - b. dyr. polskiej sekcji BBC i dyr. programowy Polskiego Radia
Nina Smolar - publicystka, działaczka opozycji demokratycznej
Jacek Edward Taylor (ur. 1939) - działacz opozycji demokratycznej, b. kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Kalliopi N. Avraam - ambasador Cypru w Polsce
Yuichi Kusumoto (ur. 1947) - ambasador Japonii w Polsce
Richard Louis Morningstar (ur. 1945) - specjalny wysłannik sekretarza stanu USA ds. energii w Europie
Hans-Gert Pöttering (ur. 1945) - b. przewodn. Parlamentu Europejskiego, prz. Fundacji Konrada Adenauera
Fahmy Ahmed Fayed Salama - ambasador Egiptu w Polsce
Khaled Naef Ghazal Soufan - ambasador Palestyny w Polsce

20 września

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  
Leszek Pasieczny (ur. 1921) - profesor ekonomii i zarządzania

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Andrzej Białas (ur. 1936) - profesor fizyki UJ, prezes PAU
Andrzej Krzysztof Koźmiński (ur. 1941) - profesor zarządzania, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, czł. PAN

27 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Aleksander Koj (ur. 1935) - biochemik, biolog molekularny, były rektor UJ, członek PAU i PAN
Andrzej Mietkowski (ur. 1956) - dziennikarz, tłumacz, publicysta (m.in. "twórca" TVP Info)
Andrzej Edward Mularczyk (ur. 1930) - pisarz, scenarzysta filmowy, twórca radiowy
Karol Musioł (ur. 1944) - profesor fizyki i rektor UJ
Tadeusz Maria Sznuk (ur. 1943) - dziennikarz, prezenter telewizyjny, pilot
Anna Warzecha-Retmaniak - dziennikarka radiowa (tematyka kulturalna)

29 września

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Bolesław Kazimierz Mazurkiewicz (ur. 1931) - profesor budownictwa morskiego i b. rektor Politechniki Gdańskiej

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Erhard Cziomer (ur. 1940) - politolog, badacz stosunków międzynarodowych, profesor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach (wcześniej uczelni krakowskich)
Bogdan Marciniec (ur. 1941) - chemik, b. rektor UAM, członek PAN
Daria Monika Lipińska-Nałęcz (ur. 1951) - historyk, rektor Uczelni Łazarskiego, wicemin, nauki i szkolnictwa wyższego, b. nacz. dyr. Archiwów Państwowych
Michał Pietrzak (ur. 1929) - profesor prawa UW
Marian Czesław Szamatowicz (ur. 1935) - profesor ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Zbigniew Szczerba - profesor elektroenergetyki Politechniki Gdańskiej
Jerzy Marek Woźnicki (ur. 1947) - profesor elektroniki i b. rektor Politechniki Warszawskiej

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Górski (ur. 1946) - czł. PAN (b. wiceprezes) i PAU, profesor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN 
Janusz Jurczak - profesor chemii Uniwersytetu Warszawskiego 
Roman Józef Kaliszan (ur. 1945) - farmakolog, b. rektor Akademii Medycznej w Gdańsku, czł. PAN i PAU
Tadeusz Bolesław Kęcik (ur. 1933) - profesor okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 
Jerzy Władysław Kolendo (ur. 1933) - profesor archeologii UW 
Wojciech Ignacy Kostowski (ur. 1939) - neuropsychofarmakolog, profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Jerzy Kulczycki - profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Jan Eugeniusz Machnik (ur. 1930) - profesor archeologii UJ, członek PAU
Jan Ryszard Madey (ur. 1942) - profesor informatyki UW 
Jerzy Dariusz Malec (ur. 1950) - profesor historii administracji (m.in. UJ), rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej
Henryka Małdyk - profesor reumatologii
Krzysztof Jan Marlicz (ur. 1935) - gastroenterolog, b. rektor Pomorskiej Akademii Medycznej
Jerzy Paweł Nowacki (ur. 1947) - matematyk, rektor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych
Włodzimierz Andrzej Przybylski (ur. 1940) - profesor technologii maszyn Politechniki Gdańskiej
Ferdynand Romankiewicz - profesor mechaniki Uniwersytetu Zielonogórskiego
Jan Jerzy Strelau (ur. 1931) - profesor psychologii SWPS (dawniej UW), b. wiceprezes PAN
Zbigniew Janusz Sudolski - profesor historii literatury polskiej UW
Edmund Wnuk-Lipiński (ur. 1944) - socjolog, pisarz science-fiction, rektor Collegium Civitas
Maciej Jan Zieliński (ur. 1940) - profesor prawa Uniwersytetu Szczecińskiego

5 października

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Edward Jan Pałłasz (ur. 1936) - kompozytor, prezes Stow. Autorów ZAiKS, b. dyr. Programu II Pol. Radia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Joanna Maria Kulma (ur. 1928) - literat, m.in. dla dzieci, reżyser teatralny

12 października

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Andrzej Antoni Hanusz - działacz samorządu radców prawnych z Krakowa

26 października

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Wanda Maria Błeńska (ur. 1911) - lekarka (zwalczanie trądu), misjonarka, honorowa obywatelka Ugandy

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Henryk Anastazy Olszewski (ur. 1932) - profesor historii prawa UAM i SWPS, czł. PAN
Stefan Paszyc - profesor fotochemii UAM

3 listopada

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Tibor Navracsics (ur. 1966) - wicepremier, min. sprawiedliwości i administracji publ. Węgier

4 listopada

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Antoni Piotr Wit (ur. 1944) - dyr. naczelny i artystyczny Filharmonii Nar. w Warszawie

8 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego
gen. bryg. Sławomir Wojciechowski (ur. 1963) - dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu i Wędrzynie

9 listopada

Order Orła Białego
ks. abp Tadeusz Gocłowski (ur. 1931) - arcybiskup senior gdański
Zbigniew Jan Romaszewski (ur. 1940) - b. wicemarszałek Senatu, czł. Trybunału Stanu, b. czł. KOR i prz. Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "S"
Andrzej Wielowieyski (ur. 1927) - b. wicemarszałek Senatu, sekr. KIK w Warszawie i doradca "Solidarności", b. eurodeputowany

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wojciech Marian Sawicki (ur. 1955) - sekr. gen. Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, b. szef Kancelarii Senatu RP

16 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
mjr Piotr Hofman - uczestnik walk o Tobruk
Tadeusz Jerzy Mazurczak - prezes Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, profesor APS i Instytutu Matki i Dziecka
Michał Troszyński - profesor ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

23 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Maria Krystyna Habsburg (1923-2012) - dama Zakonu Kawalerów Maltańskich, honorowa obywatelka i patronka przedszkola w Żywcu

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP 
Jam Shri Sir Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja Sahib Bahadur (1895-1966) - maharadża Nawanagaru, dyplomata indyjski, dobroczyńca polskich sierot
Marek Michał Keller - marszand, popularyzator sztuki meksykańskiej, darczyńca Tow. F. Chopina

29 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Bernard Lammek (ur. 1947) - profesor chemii i rektor Uniwersytetu Gdańskiego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP  
Aldo Mantovani - ambasador Włoch w Polsce

2 grudnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Maria Helena Płońska (1957-2011) - działaczka Wolnych Zw. Zawodowych i "Solidarności", pośmiertnie

8 grudnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Janina Jóźwiak (ur. 1948) - demograf, statystyk, b. rektor SGH i wiceprz. KBN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Hanna Maria Świda-Ziemba (1930-2012) - socjolog, profesor UW i SWPS, członek Prezydium PAN i Trybunału Stanu

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP  
Michael Häupl (ur. 1949) - burmistrz Wiednia
Julian Schutte - holenderski profesor prawa, ekspert KE ds. ruchu granicznego
Li Shenglin (ur. 1946) - minister transportu Chin

16 grudnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Andrzej Zagórski (ur. 1933) - twórca i red. nacz. tygodnika "Kontakty", twórca Nagrody im. Zygmunta Glogera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz