poniedziałek, 27 lutego 2012

Plotka jako element historii - kilka refleksji

Niektórzy twierdzą, że człowiek jest istotą niereformowalną. Jeden z argumentów na poparcie tej tezy jest taki, że jakkolwiek setki ludzi twierdzą z uporem maniaka, że brzydzą się plotkarstwem i pomówieniami, wciąż pojawiają się kolejne. Jako dumny (?) posiadacz licencjatu z dziennikarstwa ("i nowych mediów") ze wstydem przyznaję, że ich szerzeniu się mocno sprzyja słowo drukowane. Jeszcze z czasów gimnazjalnych pamiętam kibiców pewnego zasłużonego klubu jeżdżących na mecze z transparentem "Dziennik Bałtycki kłamie", ponieważ zostali oskarżenie w tej gazecie o...utopienie krowy (twierdzili, że niesłusznie). Jako licealista byłem bliski skandowania w miejscu publicznym "Newsweek kłamie", ponieważ tygodnik ten opublikował ranking "szkół średnich w Polsce z największą liczbą studiujących absolwentów" oparty na ankietach, które wypełniły tylko...dwie wyższe uczelnie, a i tak został opublikowany.

Rok później tenże "Newsweek" opisał dyskotekę w okolicach rodzinnego miasta moich dwóch kolegów z klasy (i późniejszej koleżanki z pracy) jako gniazdo rozpusty i występków wszelakich - zaręczali mi, że bezpodstawnie. Swego czasu zbulwersował mnie artykuł z pierwszej strony "Dziennika" (trochę się dziwię, że te wyliczankę zdominowały te dwa tytuły, ale co ja na to poradzę?!) pomstujący na doktorantów z południowej Polski załatwiających sobie doktoraty na Słowacji. Po latach poznałem jednego z nich (bynajmniej nie z południowej Polski), który przekonująco wyjaśnił mi, że jeżeli czymś na tym świecie można się bulwersować, to tylko załatwianiem sobie przez niektórych doktoratów w Polsce (BTW: jeżeli idea walki z dezinformacją jest Wam bliska, zajrzyjcie na profil strony BezpieczneInformacje.pl) i nie trzeba być Słowakiem, żeby to wiedzieć.

Z wyżej wymienionych powodów nabawiłem się uczulenia na polskie media i z prasy społeczno-politycznej czytam dziś jedynie niestety słabo dostępną Gazetę Finansową. Niektóre z jej tez (np. że Anonimowi to rosyjska agentura) też zweryfikuje dopiero czas (tak między nami, to akurat tę pewnie zweryfikuje negatywnie...) Ale jest jeden powód, dla której warto jej wierzyć - sam do niej czasem pisuję ;) i zawsze ktoś zdąży to zweryfikować przed pójściem do druku.

Dobra, tyle narzekania/uświadamiania, clou posta ma stanowić coś lżejszego :) Otóż jakiś czas temu namierzyłem stronę internetową snopes.com, która postawiła sobie za cel rozprawianie się z "miejskimi legendami", czyli szczególnie uporczywymi plotkami. Jej autorzy - Barbara i David P. Mikkelson podchodzą do omawianych tematów z dużą erudycją, pasją i poczuciem humoru. Niestety (?) na większość stawianych sobie pytań, które często są bardzo intrygujące, odpowiadają przecząco, zaś prawie wszystkie mity zweryfikowane przez nich pozytywnie przynajmniej mi wydają się banalne. Warto przejrzeć tę stronę samemu, choć uprzedzam, że niektóre opisywane sytuacje (szczególnie te związane z seksem) są dość drastyczne. Na zachętę podzielę się z Wami kilkoma znalezionymi tam informacjami, które najbardziej mnie zaskoczyły.

1. Król Danii i gwiazda Dawida

W jednej z przetłumaczonych z angielskiego historycznych encyklopedii dla dzieci wyczytałem, że kiedy hitlerowscy okupanci nakazali duńskim Żydom nosić opaskę z gwiazdą Dawida, królowi Chrystianowi X udało się wymóc odwołanie zarządzenia samemu zakładając emblemat i/lub nakazując swoim "aryjskim" poddanym pójść w jego ślady. W rzeczywistości w Danii nigdy nie wprowadzono takiego obowiązku, jedynie w szwedzkiej gazecie ukazał się satyryczny rysunek sugerujący, że gdyby do tego doszło, taka byłaby replika monarchy uważanego za symbol biernego oporu wobec niemieckiej okupacji. Oczywiście fałszywość przypominającej wiersz Antoniego Słonimskiego opowieści nie przekreśla zasług Duńczyków w ochronie ich niewielkiej zresztą (ok. 7000 członków) społeczności żydowskiej przed Holocaustem, którego realizacja na tym terenie rozpoczęła się 2 X 1943 r. Wielu duńskim Żydom udało się zbiec przed wywózką do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt drogą morską do Szwecji.

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z piosenką o innym sławnym królu Danii: XVII-wiecznym Chrystianie IV :)



2. "Płonące" staniki

"Feministki: Czy jest o co palić staniki?" - na taki sugestywny tytuł raportu natrafiłem kiedyś w "Polityce". Odwołuje się on do demonstracji, która miała miejsce podczas wyborów Miss America w Atlantic City w 1968 r. Feministki występujące pod hasłem "Oceniajmy się jako ludzie" ukoronowały żywą owcę (mało to drastyczne biorąc pod uwagę, że 24 lata później znaleźli się tacy, którzy odważyli się podrzucić na imprezę zdechłą...), następnie zaś wrzuciły do symbolicznego "śmietnika wolności" różne atrybuty damskiej seksualności: podwiązki, kosmetyki, buty na obcasie oraz właśnie biustonosze i...na tym się skończyło.

Skąd więc wzmianka o ogniu? Joanna Podgórska pisze, że do spalenia kosza nie doszło, ponieważ nie zezwoliła na to policja (sic). Według Barbary Mikkelson legendę o paleniu staników stworzyła opisująca protest prasa, chcąc go w ten sposób porównać do palenia kart poborowych przez przeciwników wojny w Wietnamie. Pozostaje jedynie kwestią dyskusyjną, czy to porównanie miało nadać postulatom feministek powagi, czy też je ośmieszyć.

3. Pośmiertne losy Walta Disneya

Przemek, bardzo lubiany przeze mnie lektor języka angielskiego z czasów studiów magisterskich,  podzielił się kiedyś ze swoją grupą ciekawostką, że Walt Disney na mocy swojego testamentu został po śmierci umieszczony w wypełnionej ciekłym azotem tzw. komorze kriogenicznej, w której jego ciało oczekuje na pojawienie się technologii umożliwiającej przywrócenie mu życia. Takie sugestie pojawiły się po raz pierwszy dopiero w 1986 r. w książce Świat Disneya Roberta Mosleya. Rozwinął je w 1993 r. w Czarnym Księciu Hollywood Marc Eliot. Obydwie biografie uważane są za bardzo mało wiarygodne. Jest prawdą, że pogrzeb króla animacji mógł wydawać się postronnym dość tajemniczy, ponieważ odbył się jedynie z udziałem krewnych (nie zaproszono nikogo z jego współpracowników) już dzień po śmierci, czyli 16 grudnia 1966 r., jednak wszystko wskazuje na to, że szczątki Disneya zostały poddane kremacji, zaś on sam nigdy nawet nie słyszał o kriogenice.

4. Koń, który był zebrą

Pamiętacie z telewizji czarno-biały serial Koń, który mówi (oryginalny tytuł: Mister Ed)? Ja pamiętam go z jakichś powtórek. Nigdy bym nie przypuszczał, że zwierzak, który miał wcielić się w główną rolę okazał się tak narowisty, że w geście desperacji zastąpiono go...tresowaną zebrą, i to płci żeńskiej (o imieniu Amelia). Dzięki użyciu kilku sztuczek optycznych maskujących różnice w anatomii dwóch gatunków udało się utrzymać mistyfikację w tajemnicy aż do zejścia filmu z ekranów.

A co z paskami? Na czarno-białych taśmach nie były widoczne. Z tego samego powodu bardzo długo na telewizyjną premierę czekał futbol amerykański - ponieważ widzowie nie dostrzegliby na ekranie sędziów... Dlatego też ostatni sezon serialu był jedyną produkcją CBS w latach 1965-66, której nie kręcono w kolorze...

Snopes.com prostuje również m.in. informacje o tragicznych losach sygnatariuszy amerykańskiej Deklaracji Niepodległości i najbogatszych ludzi świata w latach 20. XX w. Najbardziej jednak lubię historię tłumaczącą, dlaczego w pewnym szpitalu wszyscy umierają w piątki :)

sobota, 18 lutego 2012

Podsumowanie roku 2010: Odznaczeni najwyższymi orderami państwowymi (16 IV - 31 XII)

Tak jak zapowiadałem, aby umieścić nadania najwyższych odznaczeń państwowych w ubiegłym roku w pewnym kontekście, stworzyłem listę adekwatnych decyzji Bronisława Komorowskiego jako prezydenta oraz p.o. głowy państwa, w której to roli uhonorował ofiary katastrofy smoleńskiej oraz - jak sam mówił - w kilku przypadkach wypełnił niezrealizowane postanowienia zmarłego Lecha Kaczyńskiego. Proponuję zwrócić uwagę na dużą liczbę kawalerów Orderu Orła Białego, kilka ciekawych postaci z przeszłości oraz cieszący mnie fakt dekoracji autora jednej z ostatnich książek na temat Powązek - Tadeusza Rudkowskiego.

To jak na razie ostatnia "wyliczanka". Następnym razem zastanowimy się nad chyba dla większości bardziej pasjonującym zagadnieniem roli plotki i dezinformacji w historii...


16 kwietnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
płk Czesław Justyn Cywiński (1926-2010) - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
gen. Franciszek Gągor (1951-2010) - szef Sztabu Generalnego WP
Janusz Stanisław Krupski (1951-2010) - historyk, działacz "Solidarności", kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych 
Janusz Marek Kurtyka (1960-2010) - dr hab. historii, prezes IPN
Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska (1942-2010) - Pierwsza Dama RP, ekonomistka
Maciej Płażyński (1958-2010) - b. marszałek Sejmu, wojewoda gdański, przewodniczący PO, wicemarszałek Senatu
Andrzej Jan Przewoźnik (1963-2010) - historyk, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa
Arkadiusz Czesław Rybicki (1953-2010) - działacz opozycji demokr., b. wiceminister kultury, poseł

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Krystyna Maria Bochenek (1953-2010) - dziennikarka, wicemarszałek Senatu
płk Zbigniew Franciszek Dębski (1922-2010) - sekretarz Klubu Kawalerów i członek Kapituły Virtuti Militari
Przemysław Edgar Gosiewski (1964-2010) - b. wicepremier i minister bez teki, prz. klubu parlamentarnego PiS
ks. prałat Roman Indrzejczyk (1931-2010) - kapelan prezydenta RP
Izabela Walentyna Jaruga-Nowacka (1950-2010) - b. wicepremier, min. polityki społecznej, przewodn. Unii Pracy
Janusz Bogumił Kochanowski (1940-2010) - wykładowca prawa UW, Rzecznik Praw Obywatelskich
Stefan Melak (1946-2010) - działacz opozycji demokr., dziennikarz, prz. Komitetu Katyńskiego
Tomasz Adam Merta (1965-2010) - historyk, wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków
Stanisław Wojciech Mikke (1947-2010) - wiceprzew. Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, red. nacz. "Palestry"
Krzysztof Jakub Putra (1957-2010) - b. wicemarszałek Sejmu i Senatu
Sławomir Stanisław Skrzypek (1963-2010) - prezes NBP, b. wiceprezydent Warszawy
Władysław Augustyn Stasiak (1966-2010) - szef Kancelarii Prezydenta RP, b. min. spraw wewn. i administracji, szef BBN
Aleksander Marek Szczygło (1963-2010) - szef BBN, b. min. obrony narodowej i szef Kancelarii Prezydenta RP
Jerzy Andrzej Szmajdziński (1952-2010) - b. minister obrony narodowej, wicemarszałek Sejmu
Jolanta Dorota Szymanek-Deresz (1954-2010) - prawnik, b. szef Kancelarii Prezydenta
Stanisław Zając (1949-2010) - senator, b. wicemarszałek Sejmu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
generał Andrzej Eugeniusz Błasik (1962-2010) - dowódca Sił Powietrznych RP
gen. broni Tadeusz Jan Buk (1960-2010) - dowódca Wojsk Lądowych
ks. abp gen. dyw. Mirosław Chodakowski (1957-2010) - prawosławny ordynariusz WP
Leszek Roman Deptuła (1953-2010) - lekarz weterynarii, poseł
Grzegorz Maciej Dolniak (1960-2010) - przedsiębiorca, poseł
Janina Fetlińska (1952-2010) - pielęgniarka, senator
Grażyna Gęsicka (1951-2010) - socjolog, b. minister rozwoju regionalnego
gen. dyw. Kazimierz Gilarski (1955-2010) - dowódca Garnizonu Warszawa
ks. prałat Bronisław Gostomski (1948-2010) - kapelan prezydenta Kaczorowskiego i londyńskich Rodzin Katyńskich
Mariusz Handzlik (1965-2010) - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Sebastian Marek Karpiniuk (1972-2010) - prawnik, poseł
adm. floty Andrzej Karweta (1958-2010) - dowódca Marynarki Wojennej
Stanisław Jerzy Komorowski (1953-2010) - wiceminister spraw zagr. i obrony nar., ambasador w Londynie i Hadze
Andrzej Stanisław Kremer (1961-2010) - prawnik, wiceminister spraw zagranicznych
gen. Bronisław Kwiatkowski (1950-2010) - dowódca operacyjny Sił Zbrojnych
Aleksandra Krystyna Natalli-Świat (1959-2010) - ekonomistka, posłanka
ks. bp gen. broni Tadeusz Stefan Płoski (1956-2010) - biskup polowy, profesor prawa UWM
gen. broni Włodzimierz Edward Potasiński (1956-2010) - dowódca Wojsk Specjalnych RP
ks. prałat Ryszard Rumianek (1947-2010) - profesor teologii i rektor UKSW
Wojciech Seweryn (1939-2010) - plastyk
Zbigniew Franciszek Wassermann (1949-2010) - prawnik, b. minister bez teki
Wiesław Woda (1946-2010) - poseł, b. wojewoda tarnowski i czł. Trybunału Stanu
Edward Wojtas (1955-2010) - poseł, b. marszałek województwa lubelskiego
Paweł Wypych (1968-2010) - sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta, b. wiceminister pracy i prezes ZUS
Janusz Stanisław Zakrzeński (1936-2010) - aktor, pedagog

19 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Piotr Jan Nurowski (1945-2010) - prezes PKOl, biznesmen

23 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Edward Duchnowski (1930-2010) - sekretarz gen. Związku Sybiraków

6 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
ks. abp Zygmunt Kamiński (1933-2010) - b. metropolita szczecińsko-kamieński (pośmiertnie)

14 maja

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
ks. bp Albin Małysiak (1917-2011) - biskup senior archidiecezji krakowskiej, emerytowany pomocniczy

8 czerwca

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
ks. abp Józef Kowalczyk (ur. 1938) - metropolita gnieźnieński, b. nuncjusz apostolski w Polsce
ks. abp Henryk Józef Muszyński (ur. 1933) - b. metropolita gnieźnieński

9 czerwca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Olexander Motsyk (ur. 1955) - ambasador Ukrainy w USA, b. w Polsce

11 lipca

Order Orła Białego
ks. Ignacy Skorupka (1893-1920) - kapelan WP, bohater bitwy warszawskiej 1920 roku

29 lipca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
mjr Władysław Matkowski (ur. 1922) - przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
mjr Andrzej Rudolf Czaykowski (1912-53) - cichociemny, dowódca batalionu w Powstaniu Warszawskim

30 lipca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Tadeusz Rakszewski (ur. 1925) - prezes Związku Inwalidów Wojennych RP
Tadeusz Różycki (ur. 1931?) - "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką"

9 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Juliusz Kazimierz Langner - b. komendant Krakowskiej Chorągwi Harcerstwa

25 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Piotr Baumgart-Turkowiak (1941-2000) - prz. "Solidarności" Rolników Indywidualnych na Pomorzu Zachodnim
Janina Trojanowska (1921-98) - działaczka "Solidarności" w Szczecinie

26 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Bieńczak - działacz "Solidarności" w Kraśniku 
Wojciech Bronisław Sobieszak - prezes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Bechir Chebaane - ambasador Tunezji w Polsce
Rongmin Sun - ambasador Chin w Polsce

30 sierpnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Ginetta Sagan (1926-2001) - honorowa przewodnicząca Rady Dyrektorów Amnesty International

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Christian Bergemann (ur. 1963?) - działacz Towarzystwa "Solidarność" w Berlinie
Eric Chenoweth - organizator Komitetu Poparcia "Solidarności" w Nowym Jorku
Louise Zielinski - "za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za niesienie pomocy Polakom w czasie stanu wojennego"

31 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Ewa Barbara Michnik-Szynalska (ur. 1943) - dyrygent, dyrektor Opery Wrocławskiej

14 września

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
mjr Henryk Dobrzański (1897-1940) - jeździec-olimpijczyk, dowódca partyzancki

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
płk Bernard Adamecki (1897-1952) - szef lotnictwa w sztabie Armii Krajowej
kpt. Antoni Kasztelan (1896-1942) - szef kontrwywiadu Obrony Wybrzeża

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Handzlik (ur. 1943) - b. poseł i prz. Rady Miejskiej Krakowa
plut. Stefan Karaszewski (1915-39) - bohater walk pod Piotrkowem Trybunalskim 
Michał Tadeusz Kulesza (ur. 1948) - profesor prawa UW, doradca prezydenta ds. samorządu
płk Władysław Liniarski (1897-1984) - komendant Okręgu Białystok AK i AKO
mjr Irena Tomalak (1895-1971) - oficer łączności kurierskiej AK, poetka
płk Stanisław Wyskota-Zakrzewski (1902-86) - dowódca Pułku Ułanów Karpackich

grób płka Władysława Liniarskiego na Starych Powązkach

15 września

Order Orła Białego
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) - kompozytor, b. rektor PWSM w Katowicach

20 września

Order Orła Białego
Jan Krzysztof Bielecki (ur. 1951) - b. premier, minister bez teki i prezes Pekao SA
Aleksander Jan Hall (ur. 1953) - b. członek władz "Solidarności" i minister bez teki 
Adam Michnik (ur. 1946) - działacz opozycji demokratycznej, literat, historyk, red. nacz. "Gazety Wyborczej"

21 września

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz (ur. 1952) - prezydent Warszawy, b. prezes NBP, wiceprezes EBOiR i prz. Rady Polityki Pieniężnej

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Tadeusz Ferenc (ur. 1940) - prezydent Rzeszowa, b. poseł

24 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
rtm. Zdzisław Nurkiewicz (1901-80) - dowódca oddziału partyzanckiego Dywizjon 27 Pułku Ułanów 
Krystyna Sieniawska - prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie

27 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Janusz Bonifacy Zaleski (ur. 1941) - wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

29 września

Order Orła Białego 
Jan Stanisław Ekier (ur. 1913) - pianista, kompozytor, redaktor dzieł Chopina, juror w konkursach chopinowskich, pedagog, członek PAU

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Joachim Antoni Grubich (ur. 1935) - organista, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie i Krakowie 
Roman Juliusz Lasocki (ur. 1948) - skrzypek, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie

4 października

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Anatolij Torkunow (ur. 1950) - rektor MGIMO, współprz. Pol.-Ros. Grupy ds. Trudnych

5 października

Order Orła Białego
Stefan Stuligrosz (ur. 1920) - dyrygent, kompozytor, twórca "Poznańskich Słowików"

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Brunon Kazimierz Hołyst (ur. 1930) - profesor kryminalistyki m.in. Uniwersytetu Łódzkiego

6 października

Order Orła Białego 
Gerard Labuda (1916-2010) - historyk mediewista, prezes honorowy i b. prezes PAU, b. wiceprezes PAN, b. rektor UAM (pośmiertnie)

11 października

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Lech Gardocki (ur. 1944) - profesor prawa karnego, I przewodniczący Sądu Najwyższego

14 października

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
mjr Jan Piwnik (1912-44) - dowódca oddziałów partyzanckich AK w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Stanisław August Morawski - wiceprezes Związku Polaków we Włoszech, prezes Fundacji Rzymskiej im. margrabiny J. S. Umiastowskiej

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Tadeusz Adam Pilat - prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (Szwecja)
Władysław Zachariasiewicz (ur. 1911) - były wiceprezes KPA, opiekun polskich uchodźców w czasie II wojny światowej

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Lidia Bernadeta Brydak - profesor wirusologii, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy 
Ryszard Brykowski - profesor Instytutu Sztuki PAN, historyk architektury
ks. Roman Dzwonkowski (ur. 1930) - profesor socjologii KUL, historyk Kościoła
Zygmunt Maksymilian Gebethner (ur. 1923) - powstaniec warszawski, członek Kapituły Virtuti Militari
Józef Kwiatkowski (ur. 1939) - prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", radny Wilna
ks. abp Mieczysław Józef Mokrzycki (ur. 1961) - metropolita lwowski

Jerzy Tadeusz Petrus - wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
Andrzej Stanisław Trybusz - Główny Inspektor Sanitarny
Andrzej Maciej Wojtczak - b. wiceminister zdrowia, profesor zdrowia publicznego, ekspert WHO

19 października

Order Orła Białego
Henryk Bohdan Samsonowicz (ur. 1930) - historyk mediewista, b. rektor UW i minister edukacji narodowej

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Marietta Anna De Pourbaix-Lundin (ur. 1951) - szwedzka parlamentarzystka
Hans Michael Kofoed-Hansen - ambasador Danii w Polsce
gen. broni Andrew Brooke Leslie (ur. 1957) - szef sztabu armii Kanady
David Preston - b. ambasador Kanady w Polsce

21 października

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Nasser Bin Ahmed Al-Braik - ambasador Arabii Saudyjskiej w Polsce
Astrid Liselott Hagberg (ur. 1958) - wiceprzewodnicząca szwedzkiego Riksdagu

25 października

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Tomasz Robert Gollob (ur. 1971) - żużlowiec, indywidualny i drużynowy mistrz świata
Klemens Ścierski (ur. 1939) - energetyk, b. minister przemysłu i handlu

symboliczny grób Stanisława Jeute na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie

27 października

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Stanisław Leon Jeute (1910-43) - oficer wywiadu Związku Jaszczurczego w Niemczech
kpt. Stanisław Pałac (zm. 1984) - oficer zgrupowania AK "Ponurego"

28 października

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Tadeusz Stanisław Tołłoczko (ur. 1929) - chirurg, endokrynolog, b. rektor Akademii Medycznej w Warszawie, czł. PAN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Tadeusz Józef de Virion (1926-2010) - adwokat, b. członek Trybunału Stanu i ambasador w Londynie (pośmiertnie)
Mirosław Stanisław Łuczak - profesor mikrobiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 
Eugeniusz Aleksander Spiechowicz - profesor stomatologii

grób Kazimierza Moczarskiego na Powązkach Wojskowych

3 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wilibald Emanuel Winkler (1933-2010) - energetyk, rektor Politechniki Śląskiej, wicemin. edukacji i wojewoda katowicki (pośmiertnie)

4 listopada

Order Orła Białego
ks. bp Alojzy Jan Orszulik (ur. 1928) - emerytowany biskup łowicki

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP 
Giampiero Cantoni (ur. 1939) - biznesmen, prz. komisji obrony włoskiego Senatu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Edward Korczyk (ur. 1935) - prz. Rady Nadzorczej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej "Skiba" w Kętach
Zdzisław Lipski - prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na Podlasiu

10 listopada 

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Adam Daniel Rotfeld (ur. 1938) - b. minister spraw zagr., profesor, ekspert polityki międzynar. i bezpieczeństwa

grób Wacława Lipińskiego na Powązkach Wojskowych

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Artur Bahr (ur. 1944) - były szef BBN i ambasador m.in. w Rosji
Ksawery Lucjan Burski (ur. 1938) - sinolog, b. ambasador m.in. w Chinach
ppłk Wacław Lipiński (1896-1949) - historyk wojskowości, działacz podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego
Kazimierz Moczarski (1907-75) - dziennikarz, pisarz, szef Biura Informacji i Propagandy KG AK

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Płoski (1889-1966) - profesor Instytutu Historii PAN, oficer KG AK, dyr. IPN
Marceli Porowski (1894-1963) - Delegat Rządu RP na m.st. Warszawę

15 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Władysław Andrzej Serczyk (ur. 1935) - profesor historii Uniwersytetu Rzeszowskiego (dawniej UJ)

16 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Maciej Władysław Nowicki (ur. 1941) - profesor ekologii, b. minister środowiska

Krzyż Komandorski Orderu Krzyżą Wojskowego
gen. bryg. Andrzej Przekwas (ur. 1963) - zastępca szefa Zarządu w Sztabie Generalnym, szef oddziału rozpoznania w polskim kontyngencie w Iraku

18 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marek Karol Mazurkiewicz (ur. 1931) - profesor prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, poseł, b. wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Stanisław Mączyński (ur. 1945) - profesor prawa UJ, członek PAU, b. wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego
Janusz Marian Niemcewicz (ur. 1949) - poseł, b. wicemin. sprawiedliwości i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego
Marek Henryk Safjan (ur. 1949) - profesor prawa UW, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia ETS
Jerzy Adam Stępień (ur. 1946) - b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, senator i wiceminister SWiA
Bohdan Marian Zdziennicki (ur. 1944) - profesor prawa UWM w Olsztynie, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia NSA i wicemin. sprawiedliwości

22 listopada

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
Miguel Angel Moratinos Cuyaube (ur. 1951) - b. minister spraw zagr. Hiszpanii

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Hubert D’Ornano (ur. 1926) - producent kosmetyków, mecenas kultury i sztuki, Francuz urodzony w Polsce
Abdulla Hijazy - były ambasador Palestyny w Polsce

24 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Andrzej Chryzostom Kwilecki (ur. 1928) - profesor socjologii UAM 
Tadeusz Rudkowski - historyk sztuki, wiceprezes ZG Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie

26 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Leonard Mosiejko - akowiec, sybirak, lekkoatleta, pierwszy prezes "Czarnych" Olecko

29 listopada

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
płk dypl. Gwido Karol Langer (1894-1948) - kierownik Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego

6 grudnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Witold Gutkowski (ur, 1928) - profesor mechaniki Politechniki Warszawskiej, członek PAN

13 grudnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Jan Juliusz Ostrowski (ur. 1947) - historyk sztuki, dyr. Zamku Królewskiego na Wawelu

14 grudnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
ks. prałat Bernard Józef Czernecki (ur. 1930) - proboszcz w Jastrzębiu-Zdroju, kapelan "Solidarności"
Mieczysław Kuczyński - prezes Związku Karpatczyków w Birmingham, historyk
mjr Franciszek Józef Szuta - działacz kombatancki w Wlk. Brytanii

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Jan Pieter Hendrik Donner - minister spraw wewn. Holandii

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Khaled Mohammad Ahmad Al-Shaibani - ambasador Kuwejtu w Polsce
Ronald Dofing - ambasador Luksemburga w Polsce

22 grudnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Jerzy Stanisław Ciemniewski (ur. 1939) - dr hab. prawa, b. poseł i sędzia TK

23 grudnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Antoni Mickiewicz (ur. 1941) - profesor ekonomiki rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniw. Technol.

 grób Tadeusza de Viriona na Starych Powązkach

niedziela, 12 lutego 2012

Podsumowanie roku 2011: Odznaczeni najwyższymi orderami państwowymi

 grób Adama Boryczki na Starych Powązkach

Łatwo nie było (co chyba widać po długości posta), ale w końcu się udało. Przed Wami lista i krótkie informacje odznaczonych najwyższymi polskimi orderami (Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim, Komandorskim z Gwiazdą i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wielkim, Komandorskim z Gwiazdą i Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego) w roku 2011. Jej pojawienie się na blogu opóźniała nie tylko czasochłonność przedsięwzięcia, lecz również oczekiwanie na pojawienie się brakujących danych w "Monitorze Polskim". Niestety było to oczekiwanie daremne i obawiam się, że z bliżej nieznanych mi przyczyn może przedłużyć się nawet do kwietnia. Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę Prezydenta RP oraz zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem reszty kadencji Bronisława Komorowskiego, które powinno ukazać się na blogu na początku marca.

Podobnych zestawień na pewno przygotuję jeszcze kilka, dlatego nie od rzeczy będzie rozpocząć cykl od kilku dość oczywistych, ale koniecznych uwag. Po pierwsze, na dobór odznaczonych zawsze wpływ mają poglądy polityczne ich szafarza, czyli prezydenta. Od zawsze jest to forma podziękowania dla urzędników kancelarii, doradców, członków komitetu honorowego przy sztabie wyborczym, a nawet, jak mówią złośliwi, biznesmenów, którzy zrzucili się mu na obraz nad biurkiem. Najmniej dawało się to odczuć za kadencji Lecha Wałęsy, który dekorował głównie cudzoziemców i sędziwych Polonusów oraz wskrzeszał przywrócony ustawą z 1992 r. Order Orła Białego (to także jej zawdzięczamy publikację stosownych zarządzeń w Monitorze Polskim). Generalnie jednak na podstawie decyzji związanych z orderami można łatwo nakreślić sylwetkę światopoglądową oraz mapę politycznych koneksji danego prezydenta. Stosowny dorobek każdej kadencji traktuję na równych prawach jako obraz danego wycinka czasu, jednak nietrudno zauważyć, że w ogniu codziennej walki politycznej trudno jednoznacznie ocenić dokonania osoby aktywnej publicznie (nawet jeśli nie jest zawodowym politykiem). Poza tym można oczywiście twierdzić, że każde takie środowisko ma jakiś wkład w istnienie III RP (nawet jeśli chciałoby je zastąpić IV :), a może nawet wrócić do PRL), tyle że III RP ma swoje zalety, ale ma też mnóstwo wad, które z każdym rokiem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Może więc o jakichkolwiek "zasługach" musi się tylko z kurtuazyjnego szacunku dla czyjejś siwizny? I tak zresztą można mówić o pewnym postępie, skoro w XVIII wieku order traktowano wręcz jako rutynowo przypinaną ozdobę stroju arystokraty, a pomyłki zdarzały się nawet w przypadku Virtuti Militari, o czym tak pisał Julian Ursyn Niemcewicz:

Patrzajcie przyjacielu,
Kochany mój kumotrze
Wczoraj był łotr na krzyżu,
Dzisiaj krzyż na łotrze.
Dlatego, gdybym sam był prezydentem, wnioskowałbym o nadawanie odznaczeń dopiero po 3 latach od śmierci danej osoby, kiedy możliwe byłoby spojrzenie z dystansu na jej osiągnięcia. Rozwiązanie takie miałoby taką dodatkową zaletę, że po jego zastosowaniu można byłoby oszczędzić na jubilerze i ograniczyć się do wydawania rodzinom dyplomów. Nie jest to na pewno absurdalny pomysł, zważywszy na to, że obecnie nadanie orderu nie wiąże się już z gratyfikacją w postaci dodatku do emerytury.

Po drugie, w wypadku dziedzin, w których o uznaniu dla danej osoby decydują dość nieuchwytne czynniki (czyli przede wszystkim sztuki) często daje o sobie znać zjawisko znane specjalistom od ubezpieczeń jako tontyna, czyli konfitury zgarnia najbardziej długowieczny lub legitymujący się najdłuższym stażem. Dosadnie opisuje to pewna scenka z przedwojennego warszawskiego kabaretu:

„- Czytałem w „Kurierku”, że podobnież jakieś nowe medale mają nadawać do garniturów. (…)
- A co trzeba robić, żeby taki medal dostać?
- Nic, ale długo."
I rzeczywiście, gdybym posługując się opisanymi na wstępie kryteriami stworzył listę osobistości II RP, zabrakłoby na niej np. Bolesława Leśmiana, który był jedynie oficerem Polonia Restituta. Znalazłoby się za to miejsce dla wielu kompletnie anonimowych dla współczesnego Polaka szefów Okręgowych Dyrekcji Poczt i Telegrafów oraz okręgowych delegatur Najwyższej Izby Kontroli Państwa. Podobnie na liście notabli PRL nie byłoby K.I. Gałczyńskiego, a wiele innych sław pojawiłoby się jedynie przy uwzględnieniu Orderu Sztandaru Pracy, który miał stanowić konkurencję dla Restituta. Tym bardziej wydaje mi się, że warto tworzyć takie listy, ponieważ niegodnych znalezienia się na nich odpowiednio oceni historia, zaś innych może ocalić od zapomnienia. Mam tu szczególnie na myśli często przemilczane w mediach dekoracje "zagraniczno-polonijne".

W tym aspekcie działalności B. Komorowskiego można dostrzec rozwinięcie bardziej "pozytywistycznych" wątków polityki orderowej Aleksandra Kwaśniewskiego, czyli nagradzania zasług dla przedsiębiorczości, kultury i nauki (te "niepozytywistyczne" to prosta kontynuacja działań Rady Państwa PRL, o czym jeszcze będzie okazja napisać). We wielu przypadkach nawet pojawiają się te same osoby, co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę, jak wielu udekorował Kwaśniewski oraz pamiętając, że Lech Kaczyński koncentrował się na realizacji tymi środkami swojej wizji polityki historycznej (przy okazji znacznie poszerzając moją wiedzę o dziejach najnowszych), co przekładało się na liczbę dekoracji pośmiertnych. Daje się też zauważyć zmiana pokoleniowa wśród odznaczanych - dominują osoby urodzone w drugiej połowie lat trzydziestych i w czasie II wojny światowej, pojawia się też coraz więcej śladów powojennego wyżu demograficznego. Z tego powodu na pewno z każdym rokiem będzie maleć liczba orderów dla działaczy kombatanckich, chyba że pośmiertnych.

Tworząc mininotki biograficzne starałem się omijać najbardziej oczywiste fakty (w przypadku polityków - karierę parlamentarną, sędziwych uczonych - przejście na emeryturę). Podkreślałem przynależność do polskich akademii naukowych oraz działalność pedagogiczną artystów. Poza ambasadorami dekorowanymi z okazji wizyt ich głów państw najczęściej otrzymują oni ordery wraz z zakończeniem misji. Zastrzegam, że na pewno nie we wszystkich przypadkach uda mi się dopisywać na bieżąco daty śmierci.

grób Antoniego Sanojcy na Powązkach Wojskowych

5 stycznia:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marianna Sankiewicz-Budzyńska (ur. 1921) - profesor elektroniki Politechniki Gdańskiej

12 stycznia:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Krzysztof Marek Kolberger (1950-2011) - aktor, reżyser teatralny (pośmiertnie)

13 stycznia:

Order Orła Białego
Wisława Szymborska (1923-2012) - poetka, krytyk literacki, tłumaczka, eseistka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla (1996)

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Maria (Maja) Komorowska-Tyszkiewicz (ur. 1937) - aktorka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie
Franciszek Pieczka (ur. 1928) - aktor teatralny i filmowy
Andrzej Jan Rottermund (ur. 1941) - historyk sztuki, muzeolog, dyr. Zamku Król. w Warszawie

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Wojciech Fangor (ur. 1922) - malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz
Janusz Gajos (ur. 1939) - aktor, fotograf, profesor PWSFTiT w Łodzi
Agnieszka Holland (ur. 1948) - reżyser teatralna i filmowa, scenarzystka
Krystyna Janda (ur. 1952) - aktorka, literatka, dyrektorka Teatru Polonia 
Włodzimierz Andrzej Nahorny (ur. 1941) - muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku
Anna Władysława Polony (ur. 1939) - aktorka, reżyser
Tomasz Ludwik Stańko (ur. 1942) - trębacz jazzowy
Jerzy Trela (ur. 1942) - aktor, b. rektor PWST w Krakowie
Teresa Gerarda Żylis-Gara (ur. 1930) - śpiewaczka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Anda Rottenberg (ur. 1944) - historyk i krytyk sztuki
Jerzy Skolimowski (ur. 1938) - reżyser filmowy, scenarzysta, aktor, poeta, malarz

14 stycznia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
ks. Aleksander Szełomow - proboszcz parafii prawosławnej w Olsztynie, prawosławny dziekan Marynarki Wojennej

19 stycznia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Władysław Komarnicki (ur. 1945) - prezes zarządu firmy Interbud-West i klubu Stal Gorzów
Wanda Elżbieta Sawkiewicz (ur. 1926) - uwięziona w obozie KL Auschwitz za pomoc więźniom
Antoni Tomera (ur. 1916) - żołnierz ZWZ/AK z Libiąża, pomagał więźniom KL Auschwitz

21 stycznia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Edward Kossoy (1913-2012) - zamieszkały w Szwajcarii prawnik (reprezentant ofiar nazizmu), publicysta
John Sidney McCain (ur. 1936) - senator z Arizony (Partia Republikańska), kandydat na prezydenta USA w 2008

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Bożko Bożkow (ur. 1937) - bułgarski wykładowca i tłumacz literatury polskiej
Dymityr Dymitrow - "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-bułgarskiej współpracy kulturalnej"
Marko Dolżan (ur. 1951) - Słoweniec, prezes zarządu Polfy Łódź
Władysław Ikonomow (ur. 1938) - bułgarski reżyser filmowy
Błagowesta Lingorska-Naczewska - lingwistka, tłumaczka literatury polskiej
Raimo Pullat - estoński historyk, członek zagraniczny PAU

1 lutego

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
ks. prałat Józef Obrębski (1906-2011) - proboszcz w Mejszagole na Litwie

14 lutego

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Gołda Tencer-Szurmiej (ur. 1949) - aktorka, reżyser, piosenkarka

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Rakowski - akustyk, b. rektor Akademii Muzycznej w Warszawie, profesor UAM, czł. PAN

17 lutego

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
ks. abp Józef Życiński (1948-2011) - metropolita lubelski (pośmiertnie)

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Tadeusz Kazimierz Kłopotowski (1928-2003) - profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, senator OKP

18 lutego

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
mjr Adam Boryczka (1913-88) - cichociemny, oficer AK na Wileńszczyźnie, kurier WiN
ppłk Andrzej Rzewuski (1895-1946) - dowódca Okręgu Poznań AK i Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”
płk Antoni Sanojca (1899-1990) - zastępca Szefa Sztabu Głównego AK i prezesa WiN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Edward Bzymek-Strzałkowski (1912-80) - oficer ZWZ/AK i WiN w Małopolsce
ppłk Alojzy Kaczmarczyk (1896-1947) - wicewojewoda stanisławowski i nowogródzki, oficer ZWZ/AK i WiN w Małopolsce
Wojciech Lis (1913-48) - dowódca oddziału AK/NSZ/WiN w Puszczy Sandomierskiej
por. Zacheusz Nowowiejski (1915-46) - partyzant ZWZ/AK i partyzantki antykomunistycznej na płn. Mazowszu
płk/gen. bryg. Kazimierz Tumidajski (1897-1947) - dowódca Okręgu Lublin AK
Piotr Woźniak (1912-88) - komendant Okręgu Rzeszów NZW, autor książki "Zapluty karzeł reakcji"

25 lutego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Zbigniew Grzegorz Gluza (ur. 1955) - redaktor naczelny Wydawnictwa KARTA
Henryk Kuźniak (ur. 1936) - kompozytor (m.in. filmowy), muzykolog
Witold Sobociński (ur. 1929) - operator filmowy, profesor PWSFTiT w Łodzi

3 marca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Józef Ślisz (1934-2001) - b. prz. TRK "Solidarności" Rolników Indywidualnych i wicemarszałek senatu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Adamczyk (ur. 1918) - działacz "Solidarności Wiejskiej" w okolicach Ciechanowa

4 marca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
ks. Adam Edward Boniecki (ur. 1934) - redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", b. generał marianów

9 marca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Eleonora Krystyna Harendarska (ur. 1941) - muzykolog, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

10 marca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Maciej Aleksy Dawidowski (1920-43) - bohater małego sabotażu i akcji pod Arsenałem
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Stefan Jabrzemski (ur. 1918) - dziennikarz, żołnierz i historyk Szarych Szeregów

15 marca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Jacek Maria Majchrowski (ur. 1947) - prezydent Krakowa, profesor prawa UJ, b. sędzia Trybunału Stanu i wojewoda krakowski

17 marca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stefan Tadeusz Bratkowski (ur. 1934) - dziennikarz, publicysta, pisarz, honorowy prezes SDP
Zofia Anna Gołubiew (ur. 1942) - historyk sztuki, dyr. Muzeum Nar. w Krakowie

Jacek Antoni Purchla (ur. 1954) - historyk sztuki, ekonomista, dyr. Międzynar. Centrum Kultury w Krakowie

18 marca

Order Orła Białego
Andrzej Witold Wajda (ur. 1926) - reżyser filmowy i teatralny, laureat honorowego Oscara (2000)

25 marca:

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Mária Schmidt - dyr. Muzeum Terroru w Budapeszcie

1 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Wiesław Jan Rozłucki (ur. 1947) - pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych
Jacek Franciszek Socha (ur. 1954) - b. minister skarbu państwa oraz prz. Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

5 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Peter Lindsay Weir (ur. 1944) - australijski reżyser filmowy (autor "Niepokonanych")

7 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Rudolf Pichoja (ur. 1947) - historyk, b. dyr. Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej

14 kwietnia

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Tadeusz Łapiński (ur. 1928) - malarz, grafik, profesor uniwersytetu Maryland

20 kwietnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Julia Hartwig-Międzyrzecka (ur. 1921) - poetka, eseistka, tłumaczka
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Jerzy Oskar Stuhr (ur. 1947) - aktor, reżyser, profesor (b. rektor) PWST w Krakowie
Kazimierz Piotr Zaleski (ur. 1928) - profesor fizyki jądrowej, prezes Pol. Tow. Historyczno-Literackiego w Paryżu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Lucjan Piela (ur. 1943) - profesor chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
adm. James G. Stavridis (ur. 1955) - dowódca wojsk USA i NATO w Europe

22 kwietnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Wacław Szybalski (ur. 1921) - profesor onkologii University of Wisconsin-Madison, biotechnolog i genetyk, czł. PAN

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Magdalena Maria Fikus (ur. 1936) - profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN
Łukasz Andrzej Turski (ur. 1943) - profesor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i UKSW

27 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Marian Woy-Wojciechowski (ur. 1933) -  profesor Akademii Medycznej w Warszawie, prezes Pol. Tow. Lekarskiego, pianista, kompozytor

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Stanisław Błochowiak (ur. 1942) - prezes Pa-Co-Banku w Pabianicach
Jan Górski (ur. 1942) - profesor fizjologii i b. rektor Akademii Medycznej w Białymstoku, czł. PAU
Antonina Urszula Harłozińska-Szmyrka - profesor immunologii klinicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu
Jan Kanty Kulpa - profesor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie (Oddz. w Krakowie), krajowy konsultant ds. diagnostyki laboratoryjnej
Marian Eugeniusz Reinfuss - profesor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie (od lipca 2011 - dyrektor), krajowy konsultant ds. radioterapii onkologicznej
Marian Zembala (ur. 1950) - profesor Akademii Medycznej w Zabrzu, dyr. Śląskiego Centrum Chorób Serca

29 kwietnia

Order Orła Białego
Zbigniew Leon Radwański (ur. 1924) - profesor prawa cywilnego, b. rektor UAM, wiceprezes PAN i prz. Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
JKM Królowa Szwecji Sylwia (ur. 1943) - królowa Szwecji

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
Carl Bildt (ur. 1949) - min. spraw zagranicznych i b. premier Szwecji
Catharina Elmsäter-Svärd (ur. 1965) - minister infrastruktury Szwecji  
Maud Olofsson (ur. 1955) - minister przedsiębiorczości i energii oraz. b. wicepremier Szwecji

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Kirstine von Blixen-Finecke - pierwsza dama dworu królewskiego
Dag Hartelius (ur. 1955) - b. ambasador Szwecji w Polsce
gen. mjr Hakan Pettersson - szef gabinetu wojskowego króla Szwecji
Lars Hjalmar Wide - pierwszy marszałek dworu szwedzkiego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Mikael Benthe minister pełnomocny w ambasadzie Szwecji
Anders Hagelberg urzędnik MSZ Szwecji (dyr. Departamentu Spraw Europejskich?)
Karin Höglund szef kancelarii MSZ Szwecji
Anders Jörle rzecznik prasowy MSZ Szwecji
Hakan Lind rzecznik prasowy min. przedsiębiorczości i energii Szwecji
Björn Lyrvall (ur. 1960) dyrektor generalny MSZ Szwecji ds. politycznych
płk Thomas Nilsson adiutant króla Szwecji
Anders Nyström wicedyr. Departamentu Prawa Międzynar. MSZ
Christina von Schwerin dama dworu szwedzkiego
Bertil Terner rzecznik prasowy szwedzkiej rodziny królewskiej

30 kwietnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Witold Szwarc (ur. 1920) - profesor kryminalistyki UAM

5 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Jan Sokołowski (ur. 1941) - działacz "Solidarności" na Lubelszczyźnie (PZL Świdnik)

Krzyż Komandorski Krzyża Wojskowego
gen. bryg. Andrzej Marek Reudowicz (ur. 1961) - dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie

6 maja

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Waldemar Romuald Baszanowski (1935-2011) - sztangista, dwukrotny mistrz olimpijski, działacz sportowy (pośmiertnie)

9 maja

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Ewa Anna Łętowska (ur. 1940) - profesor Instytutu Nauk Prawnych PAN, czł. PAU i PAN, b. rzecznik Praw Obywatelskich, sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Rafał Grzegorz Skąpski (ur. 1951) - prezes Pol. Tow. Wydawców Książek, b. wiceminister kultury
Maria Wodzicka (1901-68) - delegatka PCK w Wellington
Kazimierz Antoni Wodzicki (1900-87) - konsul generalny w Wellington, biolog

25 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Roman Michał Andrzejewski (ur. 1930) - profesor ekologii KUL

16 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marek Aleksander Biały (ur. 1949) - b. wicewojewoda siedlecki, działacz "Solidarności"

25 maja

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jerzy Misiak - dyr. Kampinoskiego Parku Narodowego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
adm. Eric Thor Olson (ur. 1952) - szef Operacji Specjalnych armii USA

26 maja

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Krzysztof Jan Kozłowski (ur. 1931) - dziennikarz, filozof, b. minister spraw wewnętrznych i szef Urzędu Ochrony Państwa

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jacek Włodzimierz Ambroziak (ur. 1941) - prawnik, b. minister-szef Urzędu Rady Ministrów i wicemin. skarbu państwa
Halina Bortnowska-Dąbrowska (ur. 1931) - filozof, teolog, prz. Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Jędrzej Jan de Pelikan Krupiński - dyrektor Instytutu Zootechniki w Krakowie
Izabela Maria Dzieduszycka (ur. 1928) - ekonomistka, prezes Przymierza Rodzin
Alfred Andrzej Janowski (ur. 1935) - prz. Rady Nadzorczej Fundacji Edukacja dla Demokracji, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej
Irena Maria Kornatowska (ur. 1927) - psychiatra, prezes zarządu Fundacji Dzieci Niczyje
Marian Waldemar Kuczyński (ur. 1939) - ekonomista, dziennikarz, b. minister przekształceń własnościowych
Janusz Antoni Lewandowski (ur. 1951) - ekonomista, b. minister przekształceń własnościowych, komisarz w Komisji Europejskiej
Janina Maria Ochojska-Okońska (ur. 1955) - astronom, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej
Janusz Adam Onyszkiewicz (ur. 1937) - były minister obrony narodowej i wiceprzew. Parlamentu Europejskiego, matematyk, alpinista, speleolog
Jerzy Zbigniew Owsiak (ur. 1953) - dziennikarz, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Gertruda Przybylska (ur. 1923) - działaczka "Solidarności" w toruńskiej Elanie
Anna Rajner - czł. zarządu Fundacji Synapsis, b. radna warszawskich dzielnic
Marian Władysław Różycki (ur. 1938) - prz. Rady Naukowej Instytutu Zootechniki w Krakowie, czł. PAN
Maria Teresa Sielicka-Gracka (ur. 1937) - prezes oddziału warsz. Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, b. posłanka
Zbigniew Tadeusz Wierzbicki (ur. 1919) - b. profesor socjologii UMK, działacz Tow. Wolnej Wszechnicy Polskiej

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Ronald Asmus (1957-2011) - b. zastępca podsekretarzu stanu USA (pośmiertnie)

30 maja

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Antoni Stawikowski (ur. 1933) - profesor Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika PAN, prz. "Solidarności" w Toruniu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wiktor Osiatyński - profesor prawa konstytucyjnego, socjolog

1 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Więcek - prezes Energoinstalu w Katowicach

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Kęstutis Lapinskas (ur. 1937) - prezes Sądu Konstytucyjnego Litwy

4 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marek Jan Siemek (1942-2011) - profesor filozofii UW (pośmiertnie)

10 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Byrt (ur. 1949) - b. wicemin. spraw zagranicznych i ambasador w Niemczech

15 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Ludwig Mehlhorn (1950-2011) - niemiecki dysydent, współpracował z polskim podziemiem (pośmiertnie)

16 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Samuel Marek (Milo) Anstadt (1920-2011) - pisarz i publicysta holenderski ur. we Lwowie
ppłk Stanisław Berkieta (ur. 1919) - weteran walk o Monte Cassino, zam. w Wlk. Brytanii
Bo Lennarth Bladholm (ur. 1942) - prz. Rady Miejskiej w Sztokholmie
Kazimierz Braun (ur. 1936) - aktor i reżyser teatralny, profesor teatrologii, literat, zam. w USA
Franciszek Kornicki (ur. 1916) - dowódca 317 Wileńskiego Dywizjonu Myśliwskiego
Ałła Kuźmińska - filolog, prezes Związku Polaków w Armenii "Polonia"
Anders Ryberg - b. dyr. Biblioteki Noblowskiej

28 czerwca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Stefan Konstanty Kozłowski (ur. 1955) - działacz "Solidarności" na Pomorzu Zachodnim
Anatol Lawina (1940-2006) - działacz opozycji demokratycznej, urzędnik NIK i Kancelarii Sejmu

29 czerwca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
sł. B. ks. Władysław Bukowiński (1904-74) - duszpasterz w Azji Środkowej, więzień Gułagu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Jan Pawlik - b. przew. Rady Miejskiej Sanoka i radny Przemyśla

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP 
Bernard Jean Kouchner (ur. 1939) - współzałożyciel Lekarzy bez Granic, b. min. spraw zagr. i zdrowia Francji
ks. bp Jan Paweł Lenga (ur. 1950) - emerytowany biskup Karagandy

1 lipca

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Waltoś (ur. 1932) - profesor prawa karnego UJ, historyk kultury, członek PAU i PAN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Teresa Rabska (ur. 1926) - profesor prawa gospodarczego UAM, współautorka reformy samorządowej

4 lipca

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Kazimierz Gustaw Zemła (ur. 1931) - rzeźbiarz, profesor ASP w Warszawie, członek PAU

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Ferdynand Adam Rymarz (ur. 1940) - b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego i prz. Państwowej Komisji Wyborczej
Andrzej Zoll (ur. 1942) - b. prz. PKW, prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor prawa karnego UJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jan Zbysław Kacprzak (ur. 1941) - b. sędzia NSA
Tadeusz Żyznowski - b. sędzia Sądu Najwyższego

15 lipca

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP
Hans Henning Hahn (ur. 1947) - niemiecki historyk, profesor uniwersytetu w Oldenburgu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Barbara Zofia de Ankerburg-Wagner (ur. 1946) - profesor prawa pracy UJ, b. sędzia Sądu Najwyższego
Gerard Wilhelm Bieniek (1941-2011) - b. sędzia Sądu Najwyższego
Bronisław Czech - b. sędzia Sądu Najwyższego
Tadeusz Jan Domińczyk - b. sędzia Sądu Najwyższego
Marek Maria Sokołowski - b. sędzia Sądu Najwyższego
Zbigniew Strus - b. sędzia Sądu Najwyższego
Maria Krystyna Tyszel - b. sędzia Sądu Najwyższego
Andrzej Władysław Wasilewski - b. sędzia Sądu Najwyższego

31 lipca

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  
Kazimierz Wojciech Czaplicki (ur. 1945) - szef Krajowego Biura Wyborczego

1 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Jarosław Wojciech Józefowicz (ur. 1950) - prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych

2 sierpnia

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski 
Zbigniew Bujak (ur. 1954) - członek władz pierwszej "Solidarności", b. współprz. Unii Pracy i prezes Głównego Urzędu Ceł

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Józef Pinior (ur. 1955) - b. członek władz dolnośląskiej "Solidarności", były eurodeputowany

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  
gen. broni Zbigniew Władysław Głowienka (ur. 1951) - dowódca Wojsk Lądowych
Leszek Włodzimierz Janowski (ur. 1936) - prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Stefan Stanisław Jurczak (ur. 1938) - b. przewodn. małopolskiej "Solidarności", b. senator
Jacek Aleksander Merkel (ur. 1954) - b. członek władz "Solidarności", przedsiębiorca, b. minister w Kancelarii Prezydenta 
Janusz Władysław Pałubicki (ur. 1948) - b. przewodn. wielkopolskiej "Solidarności" i minister-
koordynator służb specjalnych 
Grażyna Ewa Staniszewska (ur. 1949) - b. członkini władz "Solidarności", parlamentarzystka 
Stanisław Żytkowski (ur. 1948) - działacz "Solidarności" w Gorzowie Wlkp., b. senator i radny Gorzowa Wlkp.

Krzyż Komandorski Krzyża Wojskowego
gen. dyw. Bogusław Pacek (ur. 1954) - radca Ministra Obrony Narodowej

5 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Tomasz Chlebowski (ur. 1954) - działacz opozycji demokratycznej, astronom, menedżer (Optimus, NASK)
Witold Jan Łuczywo (ur. 1946) - działacz opozycji demokratycznej, inżynier

16 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Wojciech Marian Młynarski (ur. 1941) - poeta, satyryk, reżyser, tłumacz, autor tekstów piosenek
Jerzy Marian Zimowski (1941-2007) - działacz "Solidarności" w Szczecinie, b. wiceminister spraw wewn.

17 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski  
Stanisław Józef Żak (ur. 1932) - profesor literaturoznawstwa Akademii Świętokrzyskiej, b. senator i prezes KIK w Kielcach

18 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wojciech Zygmunt Pszoniak (ur. 1942) - aktor teatralny i filmowy
Krzysztof Wiesław Rau (ur. 1937) - artysta teatru lalkowego, dramaturg, wykładowca PWST w Warszawie
Anna Seniuk-Małecka (ur. 1942) - aktorka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie
Lech Stefan Śliwonik (ur. 1939) - teatrolog, b. rektor Akademii Teatralnej w Warszawie

25 sierpnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Janusz Józef Lorenz (ur. 1942) - b. wojewoda olsztyński i senator
Andrzej Józef Sassyn (ur. 1933) - b. radny i prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna
Janusz Andrzej Tylman (ur. 1947) - profesor postępowania karnego Uniwersytetu Łódzkiego

31 sierpnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Helene Carrere d’Encausse (ur. 1929) - historyk Rosji, stały sekretarz Akademii Francuskiej

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Yann Gaillard (ur. 1936) - francuski senator z regionu Aube
Jean-Pierre Jouyet (ur. 1954) - b. sekretarz stanu ds. europejskich w rządzie Francji
Tadeusz Bronisław Massalski (ur. 1926) - profesor fizyki metali Carnegie-Mellon University, czł. PAN
Richard Prasquier (ur. 1945) - prz. Francuskiej Rady Żydów, ur. w Gdańsku
Jean-Claude Trichet (ur. 1942) - prezes Banque de France i Europejskiego Banku Centralnego

2 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Bogusław Wacław Staniszewski - b. prezes polskiej sekcji Amnesty International

7 września

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Robert G. Faris - prezes Polsko - Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczści

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Piotr Jan Chełkowski - profesor filologii perskiej New York University 
Krzysztof Matyjaszewski (ur. 1950) - profesor chemii Carnegie-Mellon University, czł. PAN
John Micgiel - profesor spraw wschodnich Columbia University
Stanisław Wiktor - profesor socjologii z Nowego Jorku, ekspert Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Stefan Glonek (ur. 1948) - prezes Łódzkiego Związku Hodowców Bydła

8 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Janusz Sobieraj (ur. 1955) - prezes Korporacji RADEX S.A.

15 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Jerzy Andrzej Jedlicki (ur. 1930) - historyk idei, profesor Instytutu Historii PAN, prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita
Aleksander Smolar (ur. 1940) - politolog, publicysta, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego
Eugeniusz Smolar (ur. 1945) - b. dyr. polskiej sekcji BBC i dyr. programowy Polskiego Radia
Nina Smolar - publicystka, działaczka opozycji demokratycznej
Jacek Edward Taylor (ur. 1939) - działacz opozycji demokratycznej, b. kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP
Kalliopi N. Avraam - ambasador Cypru w Polsce
Yuichi Kusumoto (ur. 1947) - ambasador Japonii w Polsce
Richard Louis Morningstar (ur. 1945) - specjalny wysłannik sekretarza stanu USA ds. energii w Europie
Hans-Gert Pöttering (ur. 1945) - b. przewodn. Parlamentu Europejskiego, prz. Fundacji Konrada Adenauera
Fahmy Ahmed Fayed Salama - ambasador Egiptu w Polsce
Khaled Naef Ghazal Soufan - ambasador Palestyny w Polsce

20 września

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  
Leszek Pasieczny (ur. 1921) - profesor ekonomii i zarządzania

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Andrzej Białas (ur. 1936) - profesor fizyki UJ, prezes PAU
Andrzej Krzysztof Koźmiński (ur. 1941) - profesor zarządzania, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, czł. PAN

27 września

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Aleksander Koj (ur. 1935) - biochemik, biolog molekularny, były rektor UJ, członek PAU i PAN
Andrzej Mietkowski (ur. 1956) - dziennikarz, tłumacz, publicysta (m.in. "twórca" TVP Info)
Andrzej Edward Mularczyk (ur. 1930) - pisarz, scenarzysta filmowy, twórca radiowy
Karol Musioł (ur. 1944) - profesor fizyki i rektor UJ
Tadeusz Maria Sznuk (ur. 1943) - dziennikarz, prezenter telewizyjny, pilot
Anna Warzecha-Retmaniak - dziennikarka radiowa (tematyka kulturalna)

29 września

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Bolesław Kazimierz Mazurkiewicz (ur. 1931) - profesor budownictwa morskiego i b. rektor Politechniki Gdańskiej

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Erhard Cziomer (ur. 1940) - politolog, badacz stosunków międzynarodowych, profesor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach (wcześniej uczelni krakowskich)
Bogdan Marciniec (ur. 1941) - chemik, b. rektor UAM, członek PAN
Daria Monika Lipińska-Nałęcz (ur. 1951) - historyk, rektor Uczelni Łazarskiego, wicemin, nauki i szkolnictwa wyższego, b. nacz. dyr. Archiwów Państwowych
Michał Pietrzak (ur. 1929) - profesor prawa UW
Marian Czesław Szamatowicz (ur. 1935) - profesor ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Zbigniew Szczerba - profesor elektroenergetyki Politechniki Gdańskiej
Jerzy Marek Woźnicki (ur. 1947) - profesor elektroniki i b. rektor Politechniki Warszawskiej

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Górski (ur. 1946) - czł. PAN (b. wiceprezes) i PAU, profesor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN 
Janusz Jurczak - profesor chemii Uniwersytetu Warszawskiego 
Roman Józef Kaliszan (ur. 1945) - farmakolog, b. rektor Akademii Medycznej w Gdańsku, czł. PAN i PAU
Tadeusz Bolesław Kęcik (ur. 1933) - profesor okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 
Jerzy Władysław Kolendo (ur. 1933) - profesor archeologii UW 
Wojciech Ignacy Kostowski (ur. 1939) - neuropsychofarmakolog, profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Jerzy Kulczycki - profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Jan Eugeniusz Machnik (ur. 1930) - profesor archeologii UJ, członek PAU
Jan Ryszard Madey (ur. 1942) - profesor informatyki UW 
Jerzy Dariusz Malec (ur. 1950) - profesor historii administracji (m.in. UJ), rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej
Henryka Małdyk - profesor reumatologii
Krzysztof Jan Marlicz (ur. 1935) - gastroenterolog, b. rektor Pomorskiej Akademii Medycznej
Jerzy Paweł Nowacki (ur. 1947) - matematyk, rektor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych
Włodzimierz Andrzej Przybylski (ur. 1940) - profesor technologii maszyn Politechniki Gdańskiej
Ferdynand Romankiewicz - profesor mechaniki Uniwersytetu Zielonogórskiego
Jan Jerzy Strelau (ur. 1931) - profesor psychologii SWPS (dawniej UW), b. wiceprezes PAN
Zbigniew Janusz Sudolski - profesor historii literatury polskiej UW
Edmund Wnuk-Lipiński (ur. 1944) - socjolog, pisarz science-fiction, rektor Collegium Civitas
Maciej Jan Zieliński (ur. 1940) - profesor prawa Uniwersytetu Szczecińskiego

5 października

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 
Edward Jan Pałłasz (ur. 1936) - kompozytor, prezes Stow. Autorów ZAiKS, b. dyr. Programu II Pol. Radia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Joanna Maria Kulma (ur. 1928) - literat, m.in. dla dzieci, reżyser teatralny

12 października

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Andrzej Antoni Hanusz - działacz samorządu radców prawnych z Krakowa

26 października

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Wanda Maria Błeńska (ur. 1911) - lekarka (zwalczanie trądu), misjonarka, honorowa obywatelka Ugandy

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 
Henryk Anastazy Olszewski (ur. 1932) - profesor historii prawa UAM i SWPS, czł. PAN
Stefan Paszyc - profesor fotochemii UAM

3 listopada

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP
Tibor Navracsics (ur. 1966) - wicepremier, min. sprawiedliwości i administracji publ. Węgier

4 listopada

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Antoni Piotr Wit (ur. 1944) - dyr. naczelny i artystyczny Filharmonii Nar. w Warszawie

8 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego
gen. bryg. Sławomir Wojciechowski (ur. 1963) - dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu i Wędrzynie

9 listopada

Order Orła Białego
ks. abp Tadeusz Gocłowski (ur. 1931) - arcybiskup senior gdański
Zbigniew Jan Romaszewski (ur. 1940) - b. wicemarszałek Senatu, czł. Trybunału Stanu, b. czł. KOR i prz. Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "S"
Andrzej Wielowieyski (ur. 1927) - b. wicemarszałek Senatu, sekr. KIK w Warszawie i doradca "Solidarności", b. eurodeputowany

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Wojciech Marian Sawicki (ur. 1955) - sekr. gen. Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, b. szef Kancelarii Senatu RP

16 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
mjr Piotr Hofman - uczestnik walk o Tobruk
Tadeusz Jerzy Mazurczak - prezes Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, profesor APS i Instytutu Matki i Dziecka
Michał Troszyński - profesor ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

23 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Maria Krystyna Habsburg (1923-2012) - dama Zakonu Kawalerów Maltańskich, honorowa obywatelka i patronka przedszkola w Żywcu

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP 
Jam Shri Sir Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja Sahib Bahadur (1895-1966) - maharadża Nawanagaru, dyplomata indyjski, dobroczyńca polskich sierot
Marek Michał Keller - marszand, popularyzator sztuki meksykańskiej, darczyńca Tow. F. Chopina

29 listopada

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Bernard Lammek (ur. 1947) - profesor chemii i rektor Uniwersytetu Gdańskiego

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP  
Aldo Mantovani - ambasador Włoch w Polsce

2 grudnia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Maria Helena Płońska (1957-2011) - działaczka Wolnych Zw. Zawodowych i "Solidarności", pośmiertnie

8 grudnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Janina Jóźwiak (ur. 1948) - demograf, statystyk, b. rektor SGH i wiceprz. KBN

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Hanna Maria Świda-Ziemba (1930-2012) - socjolog, profesor UW i SWPS, członek Prezydium PAN i Trybunału Stanu

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP  
Michael Häupl (ur. 1949) - burmistrz Wiednia
Julian Schutte - holenderski profesor prawa, ekspert KE ds. ruchu granicznego
Li Shenglin (ur. 1946) - minister transportu Chin

16 grudnia

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Andrzej Zagórski (ur. 1933) - twórca i red. nacz. tygodnika "Kontakty", twórca Nagrody im. Zygmunta Glogera